Yüz tipine göre makyaj teknikleri

Yüz tipine göre makyaj teknikleri

Dış görünümüne önem veren bayanlar, yüz hatlarına uygun makyaj teknikleriyle kusursuz bir görünüşe sahip olabilirsiniz. Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Doğru bir makyaj için ilk yapmanız gereken yüz tipinizi iyi tanımanızdır. Size yakışan makyajı bulana kadar ayna karşısında denemeler yapın ve hiçbir zaman abartıya kaçmayın. Amacınız, yüzdeki kusurları geri plana atmak ve güzel bölümleri ortaya çıkarmak olsun. Güzelliğin altın anahtarı, doğru yapılan makyajdır. Yazımızın devamında yer alan makyaj sırlarını dikkate alarak, güzelliğiniz ile nefes kesebilirsiniz.

Makyaja başlamadan önce, cildinizin temiz olmasına dikkat edin. Kaliteli makyaj malzemeleri kullanın ve gün ışığına yakın bir ışık altında makyajınızı yapın. Yanlış ışıkta yapılan makyaj sizi yanıltacaktır.

Yüzünüzde çeşitli sebeplerden dolayı oluşan lekeleri gizlemek için cilt tonunuzla hemen, hemen aynı renk bir kapatıcı ürün kullanın. Lekelerin üzerine bir miktar kapatıcı sürdükten sonra, hafif parmak dokunuşlarıyla dağıttırın. Sonrasında, cilt tipinize uygun fondöten ve pudra yardımıyla cilt rengini sabitleyin.

Göz çevresi, alın ve dudak kenarında oluşan kırışıklıkları gizlemek için, cilt renginizin bir ton açığı kapatıcı seçmelisiniz. Kırışıklıkların olduğu kısma kapatıcınızı sürüp, hafifçe yaydırın. Cilt rengini dengelemek için, ardından cilt tonuna uygun fondöten ve pudra kullanın. Yağlı cilt tipine sahip bayanlara su bazlı fondöten ve pudra öneririz.

Burnunuzun uzun olmasından şikayetçiyseniz, burnunuzun uç kısmına koyu ton bir fondötenle gölge yapın. Fondöteni güzelce yaydıktan sonra, az miktar pudra sürün.

İri ve geniş bir buruna sahipseniz, doğru bir gölgelendirme çalışması yapmalısınız. Bunun için de ilk olarak burun kemiğinize cildinizden daha açık tonda bir fondöten sürün. Yan kısımlara ise, cilt tonundan daha koyu bir fondöten uygulayın. Bu işlemlerin ardından, sınırları gizlemek için fondöteni güzelce yedirin. Makyajın devamında, mat tonlarda bir pudra kullanmanızı öneririz.

Çenesinin küçük ya da içeri doğru olmasından şikayetçi olan hanımlar, dudağınızın hemen alt kısmına ten renginizden 1 ton açığı fondöten uygulayın. Ayrıca canlı renklerde ruj tercih ederek çenenizin geri planda kalmasını sağlayabilirsiniz. Göz makyajında da iddialı olun.

Çene kısmı öne doğru çıkık olan bayanlar, çenenizin uç kısmına ten renginizden 1 ton koyu fondöten sürün ve parmaklarınızla dağıtın. Pudra ile rengi sabitleyin ve makyajın devamında dudaklarınıza koyu renk bir ruj sürün.

Gözleri birbirine yakın olan bayanlar, far seçiminde açık tonlardan vazgeçmeyin. Gözün dış kısmına doğru far rengini koyulaştırarak gölge çalışması yapın. Göz kapaklarınıza birkaç tonda far sürdüğünüzde, sınırları yok etmek için parmak uçlarınızla güzelce dağıtmayı unutmayın.

Birbirinden uzak gözlere önereceğimiz makyaj sırrı, gözün iç kısmına koyu tondan başlayarak dışa doğru açık tonda bir far sürmeleridir.

Çekik ve küçük gözlü bayanlar, gözlerini daha iri göstermek için eye-liner kullanmalılar. Eye-liner’ı göz pınarlarına yakın kısımdan ince bir çizgi şeklinde sürmeye başlayarak, dış kısma doğru çizgiyi kalınlaştırın ve en uç kısımda yukarı doğru kuyruk yapın.

Göz kapağınıza sürdüğünüz farın uzun süre kalıcı olması için, göz farını uygulamadan önce göz kapağınıza kapatıcı sürün. Kapatıcının ten renginizle uyumlu olmasına dikkat edin. Pudranın ardından sürülen göz farı, bir gün boyunca kalıcılığını korumaktadır.

Rimelinizin uzun süre kalıcı olması ve akmaması için, rimel sürme işleminden önce kulak pamuğuyla kirpiklerine pudra uygulayın.

Maskaranızın kirpiklerinizde yapış yapış kalmasından ve topaklanmasından şikayetçiyseniz, maskara fırçasını bir süre sıcak su içinde bekletin. Böylelikle bu sorunun da altından kalkabilirsiniz.

Etkileyici bakışlara sahip olmak için kirpiklerinize efekt katmak istiyorsanız, bir kat mavi renk rimel sürün. Kuruyunca, siyah renk rimel ile üzerinden geçin.

Uzun süre kalıcı dudak makyajı için, ilk olarak dudaklarınıza ince bir kat pudra sürün ve iyice dağıttırın. Bu işlemin ardından rujunuzu sürün. Ruju daha kalıcı hale getirmek için dudaklarınıza bir kat daha uygulayabilirsiniz. Rujun fazlalığını almak için, dudaklarınızın arasına kağıt peçete koyup dudaklarınızı sıkın.

Yorgun bakışlardan kurtulmak istiyorsanız, mavi tonlarda göz makyajı yapın.

Eye-liner veya göz kalemi sürerken, göz kapağı ile kirpikleriniz arasında boşluk kalmamasına özen gösterin. Eğer boşluk kalıyorsa, far fırçası ile boyayı kirpik sınırına doğru dağıttırın.

Makyajın ilk adımı olarak kapatıcı, fondöten ve pudra uygulayın. Allık yardımıyla yüz hatlarınızı ön plana çıkarın. Dudaklarınıza ruj sürdükten sonra göz makyajına geçin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git