Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır?

Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır?

Yulafla ilgili araştırmalar, bu bitkinin insan sağlığına pek çok faydası bulunduğunu göstermektedir. Yulaf bitkisinin çözünür lifler içermesi sayesinde uzun süre tokluk hissi verdiği tespitler arasındadır. Yulaf diyeti yapanlar da bu bilgiyi doğrulamaktadır. Yulafın özelliklerini kısaca anlattıktan sonra “ Yulaf diyeti nasıl yapılır ?” sorusunun cevabına geçelim:

Yulaf diyeti yapmak için hem yulaf ezmesi hem de yulaf kepeği kullanılabilmektedir. Kimi diyetisyenlere göre her ikisi de faydalı olsa da, en fazla zayıflama sağlayan yulaf kepeğidir. Yulaf kepeğinin yulaf ezmesinden farkı ise beta-glukan adındaki çözünür life sahip olmasıdır. Biz hem yulaf ezmesinden hem de kepeğinden yapılacak yulaf diyeti listesi bilgilerini verelim:

Yulaf Diyet Listesi

Kahvaltı: 3 yemek kaşığı yulaf ezmesini 1 bardak sütle karıştırarak tüketin. Ara öğünde mevsimine göre salatalık, marul gibi yeşil bitkilerden bir porsiyon yiyin.

Öğle yemeği: Sadece 3 yemek kaşığı mevsim sebzelerinden yapılmış yemek yiyin. Ardından 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve ara öğünde de 4-5 yemek kaşığı yoğurt tüketin.

Akşam yemeği: Yine 3 yemek kaşığı sebze yemeğinin yanında 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketmelisiniz. Ara öğünde bir mevsim meyvesi veya 2 adet ceviz tüketiniz.

Yulaf Diyet Listesi 2

Kahvaltı: Yağsız süt veya suyla karıştırdığınız yarım su bardağı yulaf kepeğini tüketin.

Öğle yemeği: Yine aynı tarifi tüketmekle beraber, 2 haşlanmış yumurta ve 1 adet elma yiyin.

Akşam yemeği: Kahvaltıda olduğu gibi yine yağsız süt veya suyla yulaf kepeğini karıştırıp yiyin.

  • Önemli Notlar
  • Yulaf diyeti boyunca her gün 2 veya 2,5 litre sıvı tüketilmesi şarttır.
  • Her diyet gibi bu diyeti de doktora danışmadan yapmamalısınız. En azından diyet esnasında anormal bir durum yaşarsanız, bunu diyetin bünyenize uymadığına bağlayarak hemen doktora görününüz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git