Yeni Örgü Modelleri

Yeni Örgü Modelleri

Kadınlar evde boş zamanlarını değerlendirmek için hem kendileri hem de aileleri için faydalı olabilecek şeyler yapmak isterler. Bu arayış sonunda kendilerini ya örgü modelleri ya da dantel modelleri gibi uğraşların içinde bulurlar. Zahmetli ama ayı zamanda da oldukça fazla getirisi olan bu el sanatı maddi ve manevi olarak kültürümüzün en vazgeçilmez bir parçasıdır.

Örgü ile uğraşan kadınlar, yaptıkları örgüleri yeri geldiğinde çocukları için bazen de hediyelik olarak çevrelerindeki insanların ihtiyaçları için kullanırlar. Bunlar genelde kendi yakınları için annelerin yaptığı bebek örgüleri gibi ürünlerdir. Anneanneler veya babaanneler de genel olarak sık sık torunları için yeni örgü modelleri yapmaktadır. Eski toprak diye tanımlanan Anadolu kadınları, bugüne kadar birbirinden farklı el sanatını tarihimize armağan etmiş ve bu sanat günümüz teknolojisi ile dünyaya duyurulmuştur.

Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinden sırf bu örgü ve dantel modelleri için ülkemizi ziyaret eden turistler bile var. Hatta bu olay kısa süre önce haber ve gazetelerde de yayınlanmıştır. Kadınların oldukça ilgisini çeken yöresel el sanatlarımız kısa sürede internet ortamında yüzlerce site açılarak herkes tarafından bilinmesi ve öğrenmesi de sağlanmıştır. Bu sitelerden bir tanesi de son zamanların en çok içerik paylaşan iğne oyaları sitesi olan ve her gün güncellenen www.igneoyamodelleri.com sitesidir.

Örgü modellerinden iğne oyasına, dantel modellerinden kanaviçe’ye kadar bir çok örnek ve model www.igneoyamodelleri.com adresinde yayınlanmaktadır. Sizlerde sık sık model veya örnek arayışı içindeyseniz bu siteyi günlük olarak takip edebilir ve anlatımlı videolar ile daha kolay öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git