Yemeklerinize Soslarla Lezzet Katın!

Yemeklerinize Soslarla Lezzet Katın!

ABD’nin belki de dünya üzerinde kurduğu kültür hegemonyasındaki en etkili aktörlerinden birisi hamburger. Dünya üzerinde hamburger zincirlerinin bulunmadığı herhangi bir kıta bulunmazken, havaalanlarında da olsa yine her ülkede bir hamburger zincirinin şubesini bulabiliyorsunuz. Eğer bir zincire ait şube yoksa da yerel üretici tarafından üretilen hamburger sosu ve köfte sosu ile hazırlanmış lokal restoranlar da hamburger servis edildiğini görebilirsiniz. Yerel hamburger sosu ve köfte sosu demişken özellikle İstanbul’da yaşayan Türk vatandaşlarının aklına ilk gelen sos ıslak hamburger sosu oluyor.

Türkleşmiş hamburger: Islak Hamburger
Aslında sadece İstanbul’da yaşayan Türkler için değil İstanbul’u ziyarete gelen turistler için de oldukça ilgi çekici olan ıslak hamburger sosu, kokusu, tadı ve fiyatıyla özellikle Avrupa ve Amerika’dan gelen turistler için şaşırtıcı olabiliyor. Dünya üzerinde hamburger sosuna getirilen buna benzer yorumlara rastlamak çok güç olduğundan kimi zaman Türk hamburgeri olarak geçen ıslak hamburger Türkiye’de de İstanbul dışında rastlanması zor bir sokak lezzeti diyebiliriz. Öyle ki bu yazıyı okuyan ama İstanbul’da bulunmamış kişiler için ıslak hamburger sosu veya hamburger sosu arasındaki farkı anlamak oldukça güç olacaktır. Bununla birlikte ıslak hamburgerlerin içinde kullanılan köfte sosunun da farklı olduğunu söylemek gerek. Aslında büyük oranda sıradan hamburger köfte sosu ile aynı fakat ıslak hamburger sosu da kendine özgü bir tat katacağı için bu tadı dengelemek adına ufak dokunuşlar yapıldığı oluyor. Merak etmeyin, yazının sonunda ıslak hamburger sosu ve ıslak hamburger yapılışı ile ilgili bir küçük tarifimiz olacak.

Islak Hamburger Sosu Türklerin Farkı
Batı dünyasında servis edilen sıradan hamburgerlere ek olarak verilen bazı sosların ıslak hamburger sosu içinde doğrudan dahil olması ise turistleri en çok şaşırtan şey. Özellikle yoğun sarımsak aroması ve sıradan hamburgerlere göre yağlı olması da yine bizim damak zevkimize göre hazırlanmış bir hamburger sosu kullanıldığını ele veriyor. Belki de bu sebepten İstanbul dışında da pek yaygınlaşmamış.

Köfte sosu açısından bakıldığında aslında ülkemizde Türk kültürüne has birçok lezzet olsa da ABD’nin kültür emperyalizminde ne kadar başarılı olduğunun bir kanıtı da hamburgerdir. Öyle ki ABD menşeili bir yiyeceği, kendi damak zevkimize göre tekrar yapıp, ABD’lileri şaşırtacak bir türünü oluşturmuşuz. Fakat adı yine hamburger olarak kalmış. Hatta bırakın yiyeceğin adını sosun adı bile ıslak hamburger sosu olarak biliniyor.

İşte bu noktada özellikle İstanbul’da bulunma şansı olmamış veya İstanbul’da evinde tüketmek isteyen ve ıslak hamburgeri merak edenlerin işine yarayacağını düşündüğümüz ıslak hamburger sosu, köfte sosu ve yapılışlarıyla ilgili kısa bir tarif verelim.

Islak Hamburger Yapılışı

Malzemeler

 • 500 gram kıyma
 • 1 yumurta
 • 1 soğan
 • 1 tutam maydanoz
 • Tuz
 • Karabiber
 • Galeta unu
 • Hamburger ekmeği

Islak Hamburger Sosu Malzemeler

 • 5 domates
 • 3 diş sarımsak
 • 3 çorba kaşığı ketçap
 • 1 çorba kaşığı salça
 • Sıvıyağ
 • Tuz
 • Karabiber

Burada köfte sosu olarak ayrı bir faaliyete girişmeden köfteleri sıradan hamburger köftesini pişirdiğiniz gibi pişirip ıslak hamburger sosunu hazırlamaya geçebilirsiniz. Bunun için de küp şeklinde doğranan domateslerin üstüne diğer diğer malzemeleri serpiştirmek suretiyle tavada pişirmeye başlıyoruz. Islak hamburger sosu piştikten sonra hamburger ekmeklerini bu sosa bulamak suretiyle köfteleri arasına koyuyoruz. Son olarak üstü kapalı bir şekilde fırın tepsisinde bu hamburgerleri kısık ateşte pişirmeye başlayın. Ekmekler yeterli yumuşaklığa ulaştıktan hemen sonra, Afiyet olsun! Servis edebilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git