Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözüm

Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözüm

Yağ bezeleri, birçok kişinin ortak cilt problemidir. Cildin yağ dengesini sağlamak için, ihtiyaçlara göre birbirinden farklı kozmetik ürünü geliştirilmektedir. Ancak, her cilt tipinin farklı olmasından dolayı her ürün, kullanım sonrası herkeste aynı etkiyi göstermemektedir. Yağ bezeleriyle mücadele için doğal çözüm yolları, daha çok tercih edilmektedir.

Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözümler

Sirke: Yağ bezeleri için en etkili doğal çözüm sirkedir. Anti-inflamatuar özellikli sirke, enfeksiyonel yağ bezelerinin kurutulmasında oldukça etkilidir.

Bir pamuğa damlatılacak birkaç damla sirke, yağ bezesinin üstüne bastırılır. Gerekirse üstü kapatılarak bu şekilde birkaç gün beklenir. Bant açıldığında, sirkeli bölge suyla temizlenir. Bir-iki kez tekrarlandığında yağ bezesinin küçüldüğü görülecektir.

Aloe Vera: Cilt için faydalı bitkiler denildiğinde akla ilk olarak aloe vera gelmektedir. Aloe vera bitkisinin, cilt için birçok açıdan faydası vardır. Yağ bezelerine bitkisel çözüm için de, kullanılabilecek ilk yöntemler arasındadır. Aloe veranın içindeki jelin, iltihabı kuruttuğu ve zararlı bakterileri öldürdüğü söylenmektedir.

Aloe vera jeli, yağ bezesinin üstüne direk uygulanır ve bir süre bekletilip durulanır.

Bal: Cilt rahatsızlıklarının doğal tedavisinde kullanılan bal, yağ bezelerinin kurutulması için de kullanılabilir. Bir kaşık bal ile bir kaşık unun karışımıyla elde edilecek homojen karışım, yağ bezelerinin üzerine sürülür ve derinlemesine nüfus etmesi için bir süre beklenir. Durulandığında, daha ilk kullanımda farkı hissettirecek özellikte bir karışımdır.

Lavanta: Cilt için faydalı etken maddeler içeren lavanta, yağ bezelerinin doğal tedavisi için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bir kaşık kadar lavanta yaklaşık bir bardak suyla kaynatılır ve soğuduktan sonra yağ bezelerinin üzerine sürülür. Kürün, haftada bir kez uygulanması önerilmektedir.

Soğan: Antibiyotik özelliğiyle bilinen soğan, yağ bezeleri için doğal bir mucize niteliğindedir. Bir soğan ve 2 bardak su kaynatılıp elde edilen karışım soğuduğunda yağ bezelerine sürülür ve bir süre bekletilip durulanır.

Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Yöntemler Zararlı mı?

Adından da anlaşılacağı üzere yağ bezeleri için uygulanacak bitkisel çözümlerin bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak, her cilt farklı olduğundan dikkatli kullanım önemlidir. Özellikle soğan ve lavanta gibi anti-inflamatuar özellikteki bitkiler, kurutucu özelliğinden dolayı cildi kurutabilir. Bu nedenle, düzenli kullanım sonrası herhangi olumsuz bir durum yaşanırsa, kullanımın kesilmesi ve hekime başvurulması gerekmektedir.

Herhangi bir yan etkisi yoksa, bitkisel çözümler düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Haftada bir ya da iki kez uygulanacak maskeler, yağ bezelerinden kurtulmayı sağladığı gibi, cildin daha sağlıklı görünmesinde de etkili olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git