Varisten Korunmanın Yolları

Varisten Korunmanın Yolları

Varis, toplardamarların aşırı derecede genişlemesiyle ciltte kötü görünüme sebep olan ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir dolaşım bozukluğu hastalıktır. Toplumda görülme oranı ise ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genel olarak yüzde 20 oranında gözlenmektedir. Varis hastalığına yönelik tıbbi müdahaleler olmakla birlikte işin bu seviyeye ulaşmandan varise yönelik önerileri sizler için derledik…

Kiraz gibi meyveler çokça tüketilmelidir. Varis hastalığının önlenmesi konusunda etkilidir. İçeriğindeki antioksidan maddeler nedeniyle oldukça yararlıdır.

Balık ve taze sebze ve meyveler ile dengeli şekilde beslenilmesi önemlidir.Detoks etkisi yaratan besinler oldukça faydalıdır.

Şeker, tatlı, dondurma, kızartılmış gıdalar, cips, tütün, tuz ve alkolün aşırı tüketiminden de mutlaka uzak durulmalıdır.

Günlük olarak düzenli şekilde egzersiz yapılmalıdır. Yürüme, yüzme ve bisiklete binme gibi aktiviteler özellikle dolaşımın sağlıklı ve düzenli olması açısından faydalı olan egzersizlerdendir. Bu egzersizler genelde bacaklarda ve baldırda kas pompasının dinamik olarak çalışmasını sağlarlar.

Dar giysilerden mümkünse uzak durun. Bu tür giysiler, sağlıklı kan dolaşımına engel olmaktadır.

Günde en az bir kez,her iki bacağınızı kalp seviyenizin biraz üzerine çıkarıp, 20 dakika kadar ayaklarınızı dinlendiriniz. Böylelikle yer çekimi nedeniyle bacak toplardamarlarında oluşan kan birikmesi kesinlikle engellenmiş olur.

Uzun süre oturmayın ve bacak bacak üstüne atmamaya özen gösterin.

Arada sırada bacaklarınıza soğuk duşla nazikçe masaj yapın. Bu işlem sağlıklı bir dolaşım için etkili ve gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git