Trafiğe Yeni Çıkacakların Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 16 Şey

Trafiğe Yeni Çıkacakların Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 16 Şey

Ehliyetini yeni almış, taze sürücülerdenseniz, trafiğe çıkmadan önce ufak bir tedirginlik yaşayabilirsiniz. Hele ki ilk sürüş deneyimini yaşayacağınız yer trafiğin eksik olmadığı, sürücülerin kural tanımadığı yoğun şehirler ise işiniz zor.

Ters yöne girenler mi dersin, sinyal vermeden sollayanlar mı, hız sınırını aşanlar mı? Bu liste uzar gider. Yoğun bölgelerde hatalı kullanım ve insan güvenliğini tehlikeye sokan hareketle karşılaşmak her zaman mümkün. Kurallara harfiyen uymaya çalışan sürücüler ne yazık ki yollarda bu trafik canavarlarıyla karşı karşıya gelmekte. Bu şartlar altında aracı pür dikkat kullanmak yeterli gelmediği gibi bazı basit ama etkili yöntemleri uygulamanız gerekebilir. İşte trafikte işinizi kolaylaştıracak 16 öneri.

 1. Trafik ve kasko sigortanızı yaptırın
  Trafiğe yeni çıkacaksanız muhtemelen yeni bir araç alacaksınız demektir. İster 0km isterse kullanılmış bir araç alacak olun, trafik sigortası zorunlu olduğu için mutlaka yaptırın.

Kaza sonucu üçüncü şahıslara zarar gelmesi veya aracınızın hasar görmesi durumunda en büyük destekçiniz trafik ve kasko sigortanız olacaktır. Bu tip zararları güvence altına almak için aracınızın sigortasını yaptırmayı ihmal etmeyin. Kasko sigortası ek bir maliyet olsa da, kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Trafik sigortasının üçüncü şahıslara gelecek zararları, kasko sigortasının ise sizin aracınıza gelecek zararları karşıladığını unutmayın. Koalay.com’a girerek en uygun fiyatlı trafik ve kasko sigortasını bulabilirsiniz.

 1. Kendinize güvenin
  Güven her şeyin başında geliyor. Bir kere acemi olabilirsiniz ancak herkes sürücü olarak doğmuyor, deneye yanıla, süre süre öğreneceksiniz. Siz yapabileceğinize inanın ve yola öyle çıkın.
 2. Emniyet kemerinizi takın
  Klasik ve basit bir kural gibi gelebilir ama güvenliğiniz için oldukça önemli bir unsur. Yolunuz kısa bile olsa, emniyet kemerini takmayı unutmayın. Yolda sizi nasıl tehlikelerin beklediğini bilemezsiniz.
 3. Babanızla veya annenizle trafiğe çıkmayın
  Trafiğe ilk çıkışınızda yanınızdaki kişi sakın babanız veya anneniz olmasın. Şehir içi ilk sürüşünüzde bir arkadaşınızın veya sevgilinizin size eşlik etmesini rica edebilirsiniz. Yanınızda gergin bir şekilde oturup, aman yavaş, aman dikkatli ol diyip sizi daha da strese sokacak birine hiç gerek yok.
 4. Otomatik vites candır
  Vites kolu tutmak, düzenli bir şekilde vites değiştirmek zorunda kalmak size zor geliyorsa, en iyisi otomatik vitesli bir araç edinmek. Otomatik vitesli bir araç aldıysanız, sağ ayağınızla hem gaz hem de fren pedalını idare edebilirsiniz. Sağ ayağınızı gaz pedalına, sol ayağınızı fren pedalına koymak gibi bir hataya düşmeyin. Ancak otomatik vitesli aracı kullanmak kolay diye kısa zamanda iyi bir sürücü olmayı beklemeyin. Bu sadece alışma sürecinizi hızlandırır. İyi bir sürücü olmak için birçok konudan geçer not almalısınız.
 5. Şeridinizde gidin, ortaya atlamayın
  Yolların ortasında bulunan o çizgileri boşuna yapmamışlar. Araçlar birbirinden ayrı, bir düzen halinde gitsin diye yapılmış. Kendi şeridinizde gidin, yolu ortalayıp trafiği alt üst etmeyin.
 6. Ne hızlı ne yavaş
  Yolda belirtilen hız kurallarına uyun. Yeni bir sürücü olarak refleksleriniz gelişene kadar sağ veya orta şeritte, trafik akışını bozmayacak hızda seyredin.
 7. Sizi gaza getirmeye çalışanlara aldırış etmeyin
  Yeni aldığınız aracınızda arkadaşlarınızla turlayacaksanız, sürüşünüz ile ilgili yorumlara hazırlıklı olun. Ne kadar yavaş gidiyorsun, bu hızla gidilir mi, biraz gaza bas gibi sözlerle sizi gaza getirmeye çalışacaklarına şüphemiz yok. Arkadaşınızın dolduruşuna gelip hız yaparak kazaya mahal vermeyin. Sonrasında cezayı ödeyecek de, çarptığınız arabanın hasarını karşılayacak da siz olacaksınız.
 8. Sinyal vermeyi unutmayın
  Trafikte sinyal vermeden sağa, sola rahatça dönenlere rastlamanız mümkün. Ancak siz onları örnek almayın. Ne olursa olsun sinyal verin. Sağa dönmek için kolu yukarı, sola dönmek için aşağı indirmeniz yeterli. Sinyal kolunu düzeltmeye kalkmayın. Dönüş yaptıktan sonra direksiyonu çevirirken ışığı kendiliğinden sönecektir.
 9. Otoyola dikkat
  Trafiğe yeni çıktığınız dönemde şehirlerarası bir yolculuk yapmanız gerektiyse, otoyolda en sol şeridi tercih etmemenizde fayda var. Lüks ve bol beygirli araçların kendilerini gösterdikleri bir alan olan otoyolda sizin için en uygun ve güvenli şerit ikinci ya da üçüncü şerit olacaktır. Otoyolda başınıza gelebilecek bir kazanın ne denli ciddi zararlara yol açabileceğini söylemeye gerek yok sanırız.
 10. Kırmızıda dur, sarıda hazırlan, yeşilde geç
  Işıklarda en önde bekleyenlerdenseniz, sarı ışıkla birlikte harekete yönelmeyin. Özellikle trafiğin yoğun ve hızlı aktığı yerlerde bu tehlikeli olabilir. Bazı sürücüler ise yeşilden sarıya dönen ışığı gördüğünde kırmızıya yakalanmamak için gaza basmayı tercih ediyor. Bu da pek doğru bir yöntem değil, o an karşıya geçmeye çalışan yayayla burun buruna gelebilir veya mobese kameralarına yakalanabilirsiniz. Siz siz olun kurallara uygun davranın, sonuçta hiçbir şey yaşamınız ve güvenliğinizden önemli değil.
 11. Sert frenden kaçının
  Taşlı yollarda ve az ıslanmış asfalt yollarda ani fren yapmaktan kaçının. Aksi takdirde kaymaya engel olamazsınız. Aracınızın kaydığınızı fark ettiğinizde direksiyonu kayma yönüne doğru çevirin. Bu sayede takla atma ihtimalinin önüne geçebilirsiniz.
 12. Rampada aracı kaldırabilme korkusu
  Yarım debriyajı bilmeyen sürücüler için rampa kalkışları tam anlamıyla bir kabustur. Yeni sürücüler eğer yarım debriyajı bilmiyorsa, hem yanında oturan arkadaşına hem de çevreye rezil olmamak için bu tip kalkışlarda el freni kullanmaktan kaçınırlar. Ancak bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Bu tip kalkışlarda yarım debriyajı öğrenene kadar el freni kullanmaya bakın.

Debriyajı kavrama noktasını öğrenmek hiç de zor değil. Bunun için uygun bir alanda aracı çalıştırıp 1. vitese takın debriyajı yavaş yavaş kaldırın ve debriyaj hangi konumdayken motorun sesi değişiyorsa doğru noktayı buldunuz demektir.

 1. Aynaya göz ucuyla da olsa bakmayı ihmal etmeyin
  Arabanızı araçların yoğun olduğu bir yola park ettiğinizi düşünün. Bu durumdan aracınızdan inmeniz gerektiğinde solunuzdaki aynaya mutlaka bakın. Kapınızdan olmak istemezsiniz herhalde.
 2. En iyi yol, bildiğiniz yoldur
  Gideceğiniz adrese rahat ve kolay bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, bildiğiniz yoldan şaşmayın. Trafiğe yeni çıkmışken, bilmediğiniz kestirme yollarda dolaşarak kaybolmayı istemezsiniz.
 3. Ortadaki pedalın kıymetini bilin
  Önünüze aniden bir araç ya da yaya çıktığını fark ettiyseniz, hemen direksiyonu kırmaya kalkışmayın. Bu daha kötü sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Onun yerine önce frene basmayı deneyin.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git