Tırnak Rahatsızlıkları Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Tırnak Rahatsızlıkları Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Tırnaklar vücudumuzun görsel anlamda en önde olan bölümleri olsa da üzerlerinde beliren şekiller, renkler ya da acı hissi yaşatmaları ile bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Tırnak el ve ayaklar da oluşan, yapısı ile deriye yakın olan kısmı kök sonrası gövde ve en uç bölümü tırnak ucu olarak adlandırılır. Keratinden meydana gelen tırnak parmak yapısına göre farklı şekillerde olabilir. Vücudun diğer bölümlerinde olduğu üzere tırnak da bakım istemektedir. Doğru kesilen ve temizliğine özen gösterilen tırnak sağlıklı uzar.

Gerekli bakımlar yapılmadığında ya da genetik olmasının dışında tırnak üzerinde oluşan bazı belirtiler vücudumuzda meydana gelen rahatsızlıkların da habercisidir. Öyle ki tırnak ta morarmaların oluşması akciğer karaciğer, beslenme yetersizliği ve troid gibi rahatsızlıkların habercisidir. Hafife alınmamalı ve en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Tırnağın kerpeten şeklinde içe doğru kıvrılması ise kemiklerde oluşan tümöre ya da sedef hastalığının varlığına işarettir. Yumuşatıcı kremlerle rahatsızlığın önüne geçilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git