Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı genellikle kişinin kendi hatasından dolayı oluşan bir tür rahatsızlıktır. Tırnak mantarının oluşmasının başlıca sebepleri şunlardır:

  • Ayak tırnaklara sert bir cisim ile bastırılması
  • Tırnağın aldığı şiddetli darbeler ve zedeleme
  • Tırnak mantarı adı verilen bakteri
  • Ayakların sürekli terlemesi
  • Sivri uçlu, tırnağı sıkıştıran ayakkabılar tercih etmek

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı genel olarak ayak tırnaklarında görülmektedir. Ancak nadiren el tırnaklarında da mantar oluşabilir.

Ayak tırnaklarında oluşan mantarın başlangıç aşamasında bir belirtisi yoktur. Ancak ilerleyen aşamalarında tırnak şeklinde bozukluk, tırnakta kalınlaşma ve tırnak renginde değişim gibi belirtilere rastlanmaktadır. Bununla beraber tırnak mantarı şikâyeti yaşayan kişiler, tırnaklarını kesmekte de zorluk çekeceklerdir.

Tırnak mantarının tedavisi için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında tıbbi yöntemler gelmektedir. Tırnak mantarı şikâyeti ile bir doktora başvurduğunuzda, size tırnak mantarı ilacı verecektir. Bunun yanında tırnak mantarına doğal çözümler de bulunmaktadır.

Tırnak Mantarı İçin Doğal Çözümler

Tırnak mantarı tedavisi için doğal yöntemlerin başında, çay ağacı yağı önerilir. Çay ağacı yağı hem bir antiseptiktir hem de antifungaldır. Tırnak mantarını çok hızlı bir şekilde tedavi eder.  1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ile 1 çay kaşığı zeytinyağı karıştırılarak pamuk yardımı ile tırnak mantarının bulunduğu yere sürülür. 10 dakika beklemenin ardından bölge bir diş fırçası ile fırçalanır. Bu işlemi günde 3 kez tekrarlarsanız mantarın kısa sürede geçtiğini görebilirsiniz.

Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan bir başka doğal yöntem ise sirke, sarımsak yağı kürüdür. 1 tatlı kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı karıştırılarak tırnak mantarının bulunduğu bölgeye sürülür ve iki saat beklenir. Buna mantar geçene kadar devam ederseniz, tırnak mantarı şikâyetinden kurtulursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git