Tırnak Batması ve Tedavisi

Tırnak Batması ve Tedavisi

Pek çoğumuzun başına gelen tırnak batması, yürümeye engel olduğu için günlük yaşamımızı olumsuz etkiler. Ağrıya da sebep olabilen tırnak batması en çok başparmakta oluşur. Tırnak uzarken derinin içine doğru uzaması, tırnak batmasına ve enfeksiyona sebep olur. Normalde tırnak, tırnak yatağından üste doğru uzar. Ancak bazı durumlarda yan taraflardan batmaya başlar. Bazen yan taraflarda bazen de tümüyle tırnak yatağında batık oluşabilir. Ağrı, şişlik, kanama ve enfeksiyon tırnak batmasının belirtileridir. Bazı durumlarda ayakkabı giymekte ve yürümekte zorluk yaratabilir. Tedavi edilmediği durumlarda oluşan iltihap kemiğe kadar ulaşabilir. Tırnak batması sebepleri arasında; yanlış ve derinden kesilen ayak tırnakları, dar ve sivri burunlu ayakkabılar, darbeye maruz kalma, hamilelik ve doğum sonrası, şişmanlık, tırnak mantarı sayılabilir. Tırnak batması genelde ergenlik çağındaki gençlerde ve yetişkinlerde görülür. Çok nadir bebeklerde de görülebilir.

Tırnak batması gibi bir durumla karşılaşmamak için el tırnaklarını oval, ayak tırnaklarını düz kesmek gerekir. Kestikten sonra törpüleyerek, sivrilikler giderilmelidir. Dar ve sıkı ayakkabılar yerine ayağı sıkmayan, rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Banyo sonrasında parmak araları iyice kurulanmalıdır. Nemli kalan parmak aralarında mantar oluşabilir. Tırnak mantarları da zamanla tırnak batmasına sebep olabilir.

Tırnak batması yeni gelişen, henüz çekim gerektirmeyen hafif vakalar ve haftalardır süren, iyileşmeyen kronikleşmiş vakalar olmak üzere ikiye ayrılır. Çok ilerleyen tırnak batması durumu için vakit kaybetmeden doktora danışmanız tavsiye edilir. Hafif vakalarda ise 2–3 günde bir ılık su banyosu yapılabilir. Antiseptiklerle ve antibiyotikli kremlerle batan kısım temizlenmelidir. Ilık su banyosundan sonra tırnak ve batan kısım arasına pamuk koyulabilir. Son yıllarda pamuk uygulaması yerine tırnak teli de uygulanıyor. Bu uygulama ile tırnak yukarı kaldırılarak, batma engellenmeye ve şikayetler azaltılmaya çalışılıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git