Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması genel ifade ile tırnak kenarlarının uzayarak canlı doku derisinin içine gömülmesi veya batması sonucunda ortaya çıkan ayak ve tırnak problemidir. Tırnak batmasına neden olan bir çok problem vardır. Bunların başında tırnak mantarı, yanlış tırnak kesimi,  genetik bozukluklar, çarpma, düşme, yanlış ayakkabı kullanımı, topuklu ayakkabıların çok sık kullanılması, aşırı derecede ayakların terlemesi gelmektedir. Tırnak batmasının teşhisi kolay olmakla beraber tedavisi özveri istemektedir. Tırnak çıkarken bir veya iki kenarına baskı yaparak uzayabilir, tırnakta batma ve acı hissi, şişlik ve en son olarak da iltihap şeklinde gelişmektedir. Tırnak batması tedavisi ne kadar gecikirse tırnağın iyileşme süresi o derece artmaktadır. Tırnak batması 20 ile 35 yaş arasında daha sık görülmektedir.

Tırnak batması tedavi edilirken 3to tel sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem batık olan tırnağın her iki kenarına mikro tel takılır ve tırnak batığı rahatlatılarak tedaviye başlanır. Bu tedavinin en önemli özelliği acı ve ağrısının olmamasıdır. Tırnak batıklarında uygulanan yanlış tedavi yöntemlerinden biri olan tırnak çekimi işleminde yaşanan tüm olumsuzluklar bu 3to tel yöntemi ile giderilmiştir. Tırnağa takılan tel ile derideki sancı ve acı direk olarak ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntemin amacı tırnak batması tedavisi ile merkezime gelen hastalarımızın bir daha asla batık tırnak probleminden şikayet etmemelerini sağlamaktır. 3to tırnak teli sistemini her yaştan hastamıza hatta bebeklerde oluşan tırnak batıklarında bile kullanmaktayız.

En başında tırnak batması problemini gidermek için tırnaklarımızı çok derinden ve kısa kesmemeliyiz. Ayakkabı seçimine son derece dikkat etmeli ve ayak parmaklarımızı sıkıştıran ürünleri kullanmamalıyız. Ayak terlemesi derimizi yumuşatarak tırnak batıklarına sebep olmaktadır, bu yüzden ayaklarımızın hava aldığı, kaliteli ürünler tercih etmeliyiz. Yaşadığımız vurma, çarpma ve ezilme gibi durumlarda ayaklarımızı sık sık kontrol etmeliyiz. Tırnak batması tedavisi ülkemizde son yıllarda yoğun çalışma temposu ve çalışma koşullarının zorluğu neticesinde yaygınlaşmıştır. Buna bağlı olarak tırnak batığının nüks etmeden iyileşmesi, tırnak yatağının bozulmaması ve en önemlisi tırnak yapısında bir değişiklik olmadan düzeltilmesi en önemli kriterdir. Tırnak batması tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Chiropody Ataköy ayak sağlığı merkezi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git