Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum, bitkilerle uğraşmayı seven; ancak bunun için yeterli ortama ve zamana sahip olmayanlar için ideal olan bir bitki yetiştirme sanatıdır. Görsel olarak da oldukça hoş olan teraryumlar, minik bahçeler olarak tanımlanabilir. Bu konuda en çok merak edilen ise evde yapılıp yapılamayacağıdır. Biraz merak ve ilgiyle evde teraryum yapılabilir. Peki  teraryum nasıl yapılır?

 

 

 

Teraryum Yapımında Kullanılacak Malzemeler

  •  Çeşitli bitkiler : Fazla bakım istemeyen ve sulama zamanları birbiriyle yakın olan bitkiler tercih edilmelidir. Yabanî otlar, yosunlar ve kaktüsler teraryumda kullanılmak için ideal bitkilerdir.
  • Cam fanus, akvaryum, yahut sadece bir tabak : Teraryum için seçilecek zeminin bitki köklerine uygun derinlikte olması önemlidir.
  • Saksı toprağı
  • Saç yosun  (Zemin için)
  • Dilerseniz süslemek için çakıl taşları, doğal taşlar ve de kum.
  • Aktif karbon (Kullanımı şart değildir).

Teraryum Nasıl Yapılır?

Öncelikle bakteri ürememesi için, kullanacağınız kabı antibakteriyel bir sabunla yıkayın. Kabın içerisine çakıl taşları ve aktif karbon yerleştirin. Karışımın yüksekliği en az 2,5 santim olmalıdır. Çakılların üzerine saç yosun döşeyin, sonra bir sıra da saksı toprağı koyun.

Toprak yüksekliği, bitkilerin kök uzunluğuna göre ayarlanmalıdır. Kullanacağınız bitkileri toprağa ekin. Diktiğiniz bitkinin yanına küçük bir delik açın. Teraryumunuzu istediğiniz şekilde çakıl taşları, kum veya küçük objelerle süsledikten sonra bitkilerinizi sulayın.

Teraryum bitkileri, haftada bir kez sulanmalıdır. Ancak kaktüsler ve sukulentler ayda sadece bir kez su ister. Teraryum içerisinde yabanî otlar görürseniz veya ektiğiniz bitkilerde hastalık, kuruma meydana gelmişse bunları temizleyin.

Teraryum bitkileri, çok ilgi istemeyen bitkiler olsa da çürümemesi için doğru bir yerde bakılmaları önemlidir. Teraryumu muhafaza edeceğimiz alan, direk ışık almamalıdır. Ortam sıcaklığı ılık olmalı, aşırı sıcakla temasından kaçınılmalıdır. Aynı şekilde soğuktan da korunmalıdır.

Bu makalemizde teraryum nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Görüldüğü üzere evde teraryum yapmak oldukça kolay. Sadece biraz merak ve bitki yetiştirme deneyimiyle çok sevimli teraryumlar yapmanız mümkün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git