Stresinizi Dizginlemenin Yolları

Stresinizi Dizginlemenin Yolları

Balık

Haftada en az iki defa balık yiyin. Balıkta ki omega-3 asit stres hormonlarındaki  yükselmeyi azaltarak kalp hastalıklarına karşı koruma altına alır. Yağlı balıklar stres hormonlarını kortizol ve adrenalini kontrol altında tutar.

Portakal ve Kırmızı biber 

Her ikisi de C vitamini deposudur. C vitamini stres hormonlarının seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Stresli bir işten önce alınan C vitaminleri, insanların kan basıncını ve kortizol seviyelerini normale döndürüyor.

Yulaf ezmesi

Sakinleştirici bir beyin kimyasalı olan serotonin seviyesini yükseltir. Tam bir protein deposudur. Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Yaban mersini ve badem 

Yaban mersini Çok iyi bir anti kanserojen ve antioksidan   kaynağıdır. Özellikle içeriğinde bununa C vitamini stresin azalmasına yardımcı olur. Badem, eden ve zihin yorgunluğunu giderir

Bitter Çikolata

Bitter çikolata glikozu arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. Mutluluk hormonları olarak da bilenen dopamin ve endorfin salınımını artırır

Farklı sebeplerden dolayı birçok insan stres yaşamaktadır. Bununla beraber insanlarda istem dışı olaylar oluşturur. Yukarda yazdığımız besinler insanların streslerini dizginlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu tür stres anlarında bunlardan birini tüketmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git