Son Dönemde Medyada Çıkan Lazer Epilasyon ile İlgili Haberler Doğru Mu?

Son Dönemde Medyada Çıkan Lazer Epilasyon ile İlgili Haberler Doğru Mu?

Lazer epilasyon kalıcı olarak istenmeyen tüylerden kurtulmak için başvurulan bir yöntemdir. Direkt olarak kıl köklerini hedef alan lazer ışınları cilde zarar vermez. Oldukça sağlıklı ve bir o kadar da hızlı bir şekilde istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlar.

Uzun yıllar boyunca istenmeyen tüyler kadınların en büyük problemlerinden biri haline gelmiş günümüzde ise kadın ve erkeklerin ortak sorunu olmuştur. Bunla birlikte ağda, cımbız, tıraş gibi yöntemler geçici çözüm sağlasa bile uzun vadede istenilen sonucu vermemiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tür problemler ortadan kalkmış; insanlar daha kolay, hızlı ve güvenilir olan lazer epilasyona yönelmişlerdir.

Lazer epilasyonda kıl köklerine hasar vererek tekrar çıkmasını engellemek amaçlanmıştır. Kıl köklerine gönderilen lazer ışınının dozu önemlidir. Eğer ışınlar olması gerekenden az ise istenilen verim elde edilemez, fazla ise ciltte yanık ve tahrişler ortaya çıkar. Bu yüzden lazer epilasyonu uygulayacak olan kişinin spektrofotometre cihazı ile cildin ışığa direncini ölçüp ona göre doz ayarlaması yapması gerekmektedir. Her seansta cilt değişiklikleri bu cihazla tekrardan kontrol edilmelidir.
slim fit estetik merkezi
Lazer epilasyon yaptırılacak  yerlerde spektrofotometre cihazının bulunup bulunmadığına, ortamın hijyen koşullarına, cihazların kalitesine ve epilasyonu yapacak kişilerin uzman olup olmadığına  dikkat edilmelidir.

Lazer epilasyon herkese uygulanmamalıdır. Hiperpigmentasyon ve eğilimli hastalarda, güneşlenmiş kişilerde, gri ve beyaz saçlı kişilerde, herpes hikayesi olanlarda lazer epilasyon kullanılmamalı;  retinoid ve tetracycline gibi ışığa hassaslaştırıcı ilaç kullanmış kişiler, ilacı 3-4 hafta öncesinden bırakmış olmalıdır.

Lazer epilasyonda birden fazla cihaz çeşidi vardır ve hangisinin kullanılması gerektiği cilt tipine bakılarak uzmanlar tarafından kararlaştırılır. Alexandrite Lazer (755 nm), açık renkli cilt-koyu renkli kıl yapısına sahip olanlarda; ND Yag (1064 nm) daha koyu renk cilt yapısına sahip olanlarda;  Diode Lazer :(800 nm), buğday tenli ve koyu tenli; Q-switched Ruby Lazer (694 nm) genelde dövme mürekkebi sildirmek isteyen kişilerde kullanılır. Lazer epilasyon fiyatları 2500 TL civarıdır.

12 yaşını tamamlayan ve tüy rengi koyu olan kişilerde ise lazer epilayon yapılabilir.Tüy renginin açık olması tüyler ışığı emmeyeceği için dezavantajdır ve istenilen sonuç alınamaz.Göz çevresi haricindeki bölgelere lazer uygulanabilir.Uygulama esnasında çok fazla acı hissedilmez. Uygulama sonrasında geçici bir kızarıklık oluşur.Yanık riski ise soğutma özelliği olan lazerlerde oldukça düşüktür.

Tek bir seansta tüm tüylerden kurtulmak mümkün olmadığı gibi seans sayısı cilt tipine göre kişiden kişiye değişmektedir. Yine seans aralıkları lazer uygulanan bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişmektedir. İzmir’de lazer epilasyon fiyatları bizde tam size göre.

Kadınlara olduğu gibi erkeklere de uygulanabilir.İstenmeyen tüyler %100 yok olmaz fakat hasar alan köklerden tekrar kıl çıkmadığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git