Sivilce Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

Sivilce Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

Ergenlik döneminden itibaren çıkmaya başlayan sivilceler zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı artıp azalır. Çok sık karşılaşılan cilt sorunlarının başında gelen sivilceler doğru tedavi edilmediği takdirde ciltte izler bırakabilir. Genellikle bu cilt problemi deri üzerinde yağ miktarının fazla olduğu bölgelerde görülür ve yüz başta olmak üzere göğüs, boyun, sırt ve omuz gibi yerlerde daha sık ortaya çıkar. Fiziksel görüntü bozukluğuna yol açan bu durumun tek bir nedeni yoktur.

Sivilcelere Karşı Neler Yapılmalıdır?

Sivilceleri önlemek için öncelikle cilt temizliğine önem vermek gerekir. Bu amaçla cilt hem sabah hem de akşam tahriş edilmeden ve masaj yapılarak yıkanmalıdır. Temizleme esnasında kullanılan cilt ürünlerinin pH seviyesinin ciltle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Gözeneklerin genişlemesi ve temizliğin etkili olması için haftada bir kez buhar banyosu yapılmalıdır. Bu uygulama siyah noktaların oluşumunu da minimum düzeye indirir.

Sivilce oluşumunu önlemek için sağlıklı beslenme düzenine sahip olunmalıdır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek daha canlı ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkarır. Bunun yanı sıra uyku düzeni de sivilcelere karşı etkili olmaktadır. Günde en az yedi saat uyumak başta sivilce olmak üzere vücuttaki pek çok soruna karşı çözüm sağlar. Ayrıca temiz ve parlak bir cilt görünüm için sivilceler sıkılmamalıdır. Aksi takdirde sivilceler yaraya dönüşebilir ve kalıcı izler meydana gelebilir.

Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Akne yani sivilce tedavisi düzenli bir şekilde uygulanması gereken ve sabır isteyen bir tedavi şeklidir. Bu amaçla kullanılan çok sayıda ilaç olup bunların hepsi uzman doktorlar tarafından verilir. Eğer sivilce yoğunluğu fazlaysa bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanır. Uygulanan tedavi iki ya da üç ay sürebilir.

Sivilce tedavisi amacıyla cilt yumuşak bir sabunla temizlenebilir. Böylece sivilcelerin iyileşme süreci hızlanırken ciltteki yağ oranı da azalır. Ancak çok fazla kullanım cildi tahriş edeceğinden dolayı buna karşı dikkatli olmak gerekir.

Sivilce Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Sivilce tedavisinde doğal yöntemler denilince genellikle elma sirkesi kullanılır. Elma sirkesinin iltihabı önleme ve virüs, bakteri gibi zararlılarla savaşabilme özelliklerinin bulunması, yara izlerinin iyileşmesini sağlaması kullanımını artırır. Sivilcelere karşı elma sirkesi üç katı su ile karıştırılarak sürülür. Karşıma batırılan pamuk cilde masaj yapılarak uygulanır ve birkaç saniye beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Balık yağı takviyesi almak da sivilce oluşumunu azaltıcı etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri vücuda çeşitli yönlerden yarar sağlar. Bu amaçla sardalya, somon, hamsi, öğütülmüş keten tohumu, chia tohumu ve ceviz tüketilebilir.

Sivilce Maskeleri

Sivilce tedavisinde kullanılan sivilce maskeleri çok çeşitli olup bunların düzenli şekilde yapılması ve temiz cilde uygulanması gerekir. Böylece alınan olumlu etki daha fazla olacaktır.

Bal tarçın maskesi ile sivilce tedavisi için bir çay kaşığı tarçın ile iki çorba kaşığı bal karıştırılır ve hamur kıvamına getirilir. Daha sonra bu maske cilde sürülür ve yaklaşık on beş dakika kadar beklenerek iyice durulanır. Bal ve tarçının antibakteriyel özelliği vardır.

Yumurta akı ile hazırlanan sivilce maskesi için iki yemek kaşığı bal, bir yumurtanın akı ve bir ya da iki tatlı aşığı limon suyu kullanılır. Limon suyu yağlı ciltlerin dengelenmesine yardımcı olur. Maskeyi hazırlama için tüm malzemeler iyice karıştırılır ve temiz cilde sürülür. Yaklaşık yirmi dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Bu maske haftada bir ya da iki kez yapılabilir. Bal, tarçın, yumurta, limon gibi malzemelerin yanı sıra aloe vera, yeşil çay, hamamelis (cadı fındığı), çay ağacı yağı da sivilce tedavisinde etkilidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git