Selülit ve Tedavi Yöntemleri

Selülit ve Tedavi Yöntemleri

Selülit Nedir

Selülit derinin alt tabakasında düzensiz yağ birikmesiyle oluşan, genellikle üst bacak ve kalça bölgesinde görülen, halk arasında portakal kabuğuna benzetilen selülit, bölgesel dolaşım bozukluğudur. Deri yüzeyinin sağlıksız görünmesine sebep olan selülit, kadınlarda östrojen seviyesinin yüksek olmasından dolayı çoğu kadınlarda görülmektedir. Yapılan araştırmalarda selülit’in genetik olarak geçtiği bilinmektedir.

 

Selülit Nasıl Oluşur

Selülitin dolaşım bozukluğu olduğu için selülit olan vücut bölgelerinde kan dolaşımı yavaşlamaya başlar. Selülit olan bölgede, metabolizma yavaşlamasından dolayı kan dolaşımı da yavaşlar.
Metabolizmamız kötü beslenme koşullarından, bilinçsizce uyguladığımız diyetlerden ve vücudumuzun temel ihtiyacı olan yeterli su tüketmememizden etkilenir ve metobolizma yavaşlamaya başlar. Günlük hayatta kullandığımız topuklu ayakkabılar, alkol ve sigara vücudumuzun metabolizmasını yavaşlatır. Düz taban hastalığı görülen bireylerde selülit daha kolay oluşur.

Selülit Tedavi Yöntemleri

Selülit tedavisi için öncelikle selülit oluşumunu engellemekle başlamalıyız. Metobolizmayı hızlandırmak için öncelikle düzenli olarak beslenmeliyiz. Tuz tüketimini azaltarak, günde en az 3 litre su içmeye özen göstermeliyiz. Alkol ve sigarayı hayatımızdan uzak tutmalıyız. Gazlı ve kahvenin tüketimini azaltmalıyız. Metobolizmayı hızlandırmanın en etkili yolu spor yapmaktır. Sabahları yapılan yüksek tempolu koşu kan dolaşımını hızlandırıp ve yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Kliniklerde uygulanan bölgesel selülit tedavi yöntemleri; Mezoterapi, LPG, masaj, ozon tedavisi ve radyo frekans tedavisidir. Bu uygulamaları yaptırmak isterseniz mutlaka gittiğiniz kliniği araştırın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git