Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, kanda şekerin yoğun olarak bulunduğu, yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır. Bu hastalıkta; pankreas insülin üretememekle birlikte, ürettiği insülin miktarı da yeterli değildir.

İnsülin görevini tam olarak yapamazsa, kanda şeker birikir ve kanda yüksek değerlere çıkar. Böylelikle, şeker hastalığına bağlantılı olarak başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Kaç Tür Şeker Hastalığı Vardır?

Şeker hastalığı, Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki ana türdedir.

Tip 1 Şeker Hastalığı

Her hangi bir yaşta ortaya çıkmakla birlikte en çok da çocuklarda görülür. Ardından genç yetişkinlerde görülme riski fazladır. Bu tip şeker hastalığı olan kişilerde, vücudun insülin üretmesi ya çok azdır ya da hiç yoktur. Yeteri miktarda insülin hormonu olmayınca,  hücrelere glikoz gitmesi engellenir ve kanda birikmeye başlar. Vücudun şekeri enerjiye dönüştürmesi imkânsızlaşır. Günlük olarak, bir hormon olan insülin iğnesi yapılması gerekir.

Tip 2 Şeker Hastalığı

En çok görülen şeker hastalığı çeşididir. Yetişkinlerde görülme olasılığı daha fazladır. Bunun yanı sıra, günümüzde obezitenin artmasıyla birlikte gençlerde ve çocuklarda da görülmeye başlanmıştır.

Hastalıklarının farkında olmayan birçok Tip 2 şeker hastalarında insülin direnci oluşur. Bu tip şeker hastalığının daha çok şişman kişilerde görüldüğü gözlenmekle birlikte, nadir de olsa zayıf kişilerde de görülür.

Ailesinde şeker hastası olan kişiler ve kalıtımsal faktörler, Tip 2 şeker hastalığı oluşmasında oldukça önemli etkenler arasında yer alır. Riski arttıran faktörler arasında, kötü beslenme alışkanlıkları ve hareket azlığı gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git