Saçların Beyazlamasını Önlemek

Saçların Beyazlamasını Önlemek

Saçların beyazlamasının sebepleri çok çeşitlidir. Yetersiz beslenme,vitamin noksanlıkları, stres, ırsi yatkınlık gibi nedenlerin yanı sıra saçınızı sıcak suyla yıkamak, devamlı fönle kurutmak, çok saç boyası kullanmak, yaşlanma ve çeşitli ilaç kullanımı saçların erken beyazlamasının bazı nedenlerindendir.

Beslenme yetersizliği nedeniyle oluşan saç beyazlamalarında B vitaminleri, bakır, demir ve iyotun yetersiz alınması etkendir.

Karaciğer için faydalı olan besin olan balık yağı alınmalıdır. Yeşil yapraklı taze sebzeler ve havuç gibi beta karoten içeren besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Beyazlayan saçlar için en etkili ürün bektaşi üzümüdür. Bektaşi üzümü,küçük küçük parçalara kesilerek gölgede kurutulur. Hindistan cevizi yağıyla kavrulur. Kavrulan bu meyveler suya eklenir ve bir gece de bekletilir. Saçınızın son durulama suyunda saça masaj yapılarak yedirilir.

Bir başka yöntem ise horoz ibiği çiçeğidir. Çiçeğin genelde mor kısımları iyice ezilerek suyu çıkarılır ve bu su saçlara yedirilerek masaj yapılır.

Badem yağıyla saçlara ve kafa derisine masaj yapmakta önerilen başka bir doğal yöntemdir.

Erken saç beyazlamalarını önlemek için besin takviyesi yapılmalı, stresten uzak durmalı ve kimyasal içeren saç boyaları kullanılmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git