Saçlarda Yağlanmanın Önüne Geçme

Saçlarda Yağlanmanın Önüne Geçme

Saçlarda çabuk yağlanma, kadın erkek fark etmeksizin çoğu insanın yakındığı bir problemdir. Saçların yıkamanın ardından bir, iki gün geçmesi ile hemen yağlı bir görünüm kazanmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler arasında; regl dönemleri, gebelik, aşırı stres ve saçlara gerekli bakımın yapılmaması yer almaktadır. Saçlardaki yağlanma, saç diplerinin saçı korumak amacıyla yağ üretmesinden kaynaklanmaktadır.

 

 

Peki Yağlanmayı Geciktirmek İçin Neler Yapılmalı?

Çabuk yağlanmanın önüne geçmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. İlk sıralarda saç yıkama sırasında hiç şampuan veya saç kremi kalmamasına özen göstererek durulamak yer alır. Bunun sebebi ise kimyasal kalıntıların yağlanma süresini kısaltmasıdır. Yağlı bir saçla uğraşmamak ve kaşımamak gerekmektedir. Bu tür hareketler çeşitli enfeksiyona sebep olabilir. Şampuan seçimi yaparken, yağlı saçlara özel olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kuru saçlara özel şampuanlar durumu daha da kötüye götürebilir.

Öte yandan saç kremleri kullanımını uçlara doğru uygulamak gerekmektedir. Diplere gelmesinden kaçınılmalı ve iyi bir şekilde durulama işlemi yapılmalıdır. Omega 3 ve yağ asitleri bakımından bol besinler tüketilmeli ve bu sayede saçlardaki çabuk yağlanmanın önüne geçilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git