Saçlarda Elektriklenme Neden Olur ve Nasıl Önlenir

Saçlarda Elektriklenme Neden Olur ve Nasıl Önlenir

Gün içinde kabaran ve elektriklenen saçlar, tüm bayanların ortak sorunudur. Enerjinizin düşmemesi ve her zaman bakımlı görünmek için saçlarda elektriklenmenin önüne geçin. Saç şeklinizi korumak ve elektriklenmeyi önlemek istiyorsanız, yazımızın devamındaki tüyoları dikkate alınız.

Saçlarda elektriklenmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bunların başında yanlış yıkama gelir. Bir diğer yaygın neden ise; yanlış tarak ve şekillendirici ürünlerin kullanımıdır. Sentetik taraklar, saçınızı kabartır. Ahşap gövdeli taraklar ve şekillendiriciler kullanın. Yanlış şampuan seçimi de saçlarınızın kısa sürede elektriklenmesine sebep olur. Özellikle kuru saçlı bayanlarda bu soruna sıkça rastlanır. Bunun da nedeni, saçın nem dengesini koruyamamasıdır. Bu nedenle, bol sıvı tüketimine önem verin. Her gün fön çektirmeyin. Olumsuz hava koşullarında, aşırı nemli ortamlarda saçlarda elektriklenme artar. Kış aylarında yünlü giysiler giymek de saçları elektriklendirir. Sıcak fön ile saçı şekillendirmek ve saç tipinize uygun olmayan şekillendirici kremler kullanmak, kısa sürede saçlarınızın kabarmasına ve şeklinin bozulmasına neden olur.

Saçlarda Elektriklenme Nasıl Önlenir?

Saçlarınızı yıkarken fazla hırpalamayın ve saç tipinize uygun bir şampuan kullanın. Şampuanla yıkadıktan sonra, saç kremi uygulayın.

Sıcak suyla saçlarınızı yıkamanızı önermeyiz. Ilık suyla saçlarınızı yıkayın ve durulayın. Saçınızı duruladıktan sonra soğuk suya tutun. Hem saçlarınız daha parlak ve canlı bir görünüm kazanacaktır, hem de elektriklenme sorunu ortadan kalkacaktır.

Saçlarınızı gün aşırı yıkarsanız, nem kaybı yaşanır. 2 ila 3 günde bir saçınızı yıkayın. Saç diplerinin beslenmesi için saçlarınızın biraz yağlanmaya da ihtiyacı vardır. Nem kaybının önüne geçer.

Saçlarınızı havlu yardımıyla, nazikçe kurulayın. Saç kurutma makineleri de saçlarda elektriklenmeye neden olur. Bırakın, saçlarınız kendiliğinden kurusun. Eğer saçınızı acil kurutmanız gerekiyorsa, öncesinde anti-statik saç spreyi sıkarak nemlendirin.

Saçınızın nem dengesini yerine getirecek bakım maskeleri ve yağları düzenli olarak saçınıza uygulayın. Saç tellerinin beslenmesi için, bakım yağlarını aksatmayın. Argan yağı ile saçınıza maske yapmanızı sizlere öneririz. Haftada bir defa jojoba yağı uygulamak da faydalı olacaktır.
Saçlarınızdaki kırıkları düzenli olarak aldırın.

İçeriğinde alkol ve sülfat olmayan saç şekillendirici ürünleri satın alın.

Saçlarınız dalgalı veya kıvırcıksa, kesinlikle sık dişli tarakları tercih edin.

Saçlarda Elektriklenme Neden Olur ve Nasıl Önlenir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Birgül Kulaksız dedi ki:

    Merhabalar benimde saçlarım çok kabarırdı okulda saçlarımı açamazdım annem bana liquid kabaran ve zor taranan saç bakım setini aldı ve saçlarım düzeldi çok memnun kaldım herkese de tavsiye ediyorum

Sayfa başına git