Saç Uzatan Vitaminler

Saç Uzatan Vitaminler

Her kadın kolay bakımlı, yumuşak ve ışıltılı saçlara sahip olmak ister. Saçın ana maddesi ise proteindir. Sağlıklı saç kökleri de sağlıklı saçların zeminidir. Herkese göre değişiklik göstermekle birlikte, sağlıklı bir saç teli ayda yaklaşık 1 cm kadar uzar. Saçların uzamasında vitaminlerin payı oldukça fazladır.

A, B, C ve E grubu vitaminleri saçların uzaması ve beslenmesinde oldukça etkin olan vitaminlerdir.

B2 vitamini: Saç kökleriniz hemen yağlanıyorsa bu durum vücudunuzda B2 vitamininin eksikliğine işarettir. Saçlara canlı görünümü veren B2 vitamini; süt ürünleri, et ve ekmekte bulunur.

B3 vitamini: Eğer genetik faktörlere bağlı olmazsa saçlarınızdaki erken beyazlama, B3 vitamininin eksikliğine bir işarettir. Saçlardaki pigmentlerin oluşumundan sorumlu olan B3 vitamini, saç uzamasında da önemli bir paya sahiptir. Sığır eti, bira mayası, tahıl grubu, balık, B3 açısından zengindir.

B5 vitamini: Pantotenik asit olarak bilinir. Eksikliği durumunda saç dökülmesi sorunu çokça yaşanır. Tahıl grubu, brokoli, bira mayası, tavuk eti, karaciğer ve yumurta sarısı da B5 vitamini kaynağıdır.

B10 vitamini: Saçın kendi rengini koruması ve beyazlamaya karşı da mücadelede oldukça etkili olan B vitaminlerindendir. Pirinç, balık, patates, fındık, süt ürünleri, yumurta sarısı ve bira mayasında çokça bulunur.

B12 vitamini: Koblat içermesi sebebiyle kobalamin olarak adlandırılır. Hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesini sağlar. Dolayısıyla da sağlıklı saçlar için önemlidir. Düzensiz biçimde saç dökülmesi, kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız, B12 zengini olan hayvansal gıdalar, et ve deniz mahsulleri ve yumurta sarısı tüketimine daha çok yoğunluk vermelisiniz.

Saç Uzatan Vitaminler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Mustafa dedi ki:

    Bilgiler için teşekkür ederim. Yardımcı olacağı kesin

  2. Sude dedi ki:

    Hem gerekli vitaminleri, hem de bu vitaminlerin bulunduğu doğal besinleri sunmanız çok güzel. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Sayfa başına git