Saç Beyazlamasını Önleyecek Taktikler

Saç Beyazlamasını Önleyecek Taktikler

Saç beyazlaması, pek çok kadında görülen kimi genç kimininse yaşlılığında ortaya çıkan bir durumdur. Erken yaşta görülen beyazlamaların daha çok genetik olduğu düşünülse de, çevresel faktörlerle de gerçekleşebilmektedir. Örneğin aşırı stres, vitaminsizlik, düzensiz beslenme, saç boyası ve saça rengini veren hücrelerin azalması da erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer almaktadır. Beyazlaşan saçları tekrar boyamak da geçici bir çözüm haline gelse de saçı yıpratmadan doğal halinde bırakarak beyazlamayı engellemek daha önemlidir. Bu konuda pek çok doğal çözüm önerisi bulunmaktadır.

Erken Beyazlamalara Doğal Çözümler

Erken beyazlama ile başa çıkmak için kişinin öncelikle beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Bol miktarda A, E ve C vitamini ve ekşi tada sahip yiyeceklerden tüketmelidir. Protein ağırlıklı beslenmek de bu noktada iyi bir sonuç vermektedir. Özellikle kırmızı et ve sebze ağırlıklı tüketimler eksik besin ihtiyacını karşılayacaktır.

Bektaşi üzümü, saç beyazlamalarında kullanılan ve etkili sonuçlar veren bir gıdadır. Bu üzüm güneşte kurutularak hindistan cevizi yağı ile kavrulma işlemi yapılır. Ardından kavrulmuş meyveler, bir gece suda bekletilmelidir. Bu su ile saçın durulama işlemi yapılır ve masaj yardımı ile saça iyice yedirilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git