Refleksoloji: Antik Çin’den Gelen bir Sağlık Masajı

Refleksoloji: Antik Çin’den Gelen bir Sağlık Masajı

Refleksoloji, ayaklara, ellere ve kulaklara basınç uygulanarak yapılan bir masaj türüdür. Vücuttaki bazı kısımların belirli organlara ve vücut sistemlerine bağlı olduğu teorisine dayanmaktadır. Refleksoloji, eski Çin inanışındaki ‘’hayati enerji’’ teorisine dayanır. Bu inanca göre, hayati enerji her insandan geçer ve kişi kendini stresli hissettiğinde vücudu hayati enerjiyi bloke eder, bu blokaj hastalıkların da sebebidir. Refleksoloji de nereye baskı uygulanacağını belirlemek için ayaklarda, ellerde ve kulaklardaki organlara giden hayat enerjisinin haritası çıkarılır.

Refleksolojinin birçok faydası mevcuttur. Vücuttaki toksinlerin uzaklaşmasını kolay hale getirerek hormon dengesini düzene sokar ve böylece stres ve kaygıyı giderir, ağrıyı azaltır, ruh halini yükseltir ve genel sağlığı iyileştirir. Refleksolojinin yaptığı temelde vücuttaki negatif enerjiyi boşaltmaktır.

Refleksoloji, gevşeme yoluyla stresi ve gerginliği gidererek, kan dolaşımını iyileştirerek ve sinir uyarılarının blokajını kaldırarak ve zihin, beden ve duygular arasındaki dengenin yeniden bağlanmasına ve yeniden kurulmasına yardımcı olarak işe yarar. Refleksoloji sadece hastalığın semptomlarıyla özel olarak ilgilenmeyip genel bir tedavi sunduğundan çoğu insan tedaviden fayda görür. Akut ve kronik durumlarda, çene, omuz, boyun, sırt ve kalçadaki kas ve iskelet ağrısında, uyku bozuklukları, spor yaralanmalarında ve önleyici tedavide kullanımı uygundur.

Refleksolojinin önemli bir yan etkisinin bulunmamasının yanı sıra bazı kişiler baş dönmesi, hassas ayaklar ve duygusal hassasiyet tecrübe ettiğini belirtmiştir. Ancak bunlar kısa süreli sorunlardır ve tedaviden kısa süre sonra kaybolur.

Refleksoloji ve Ayak Bakımı

Refleksolojibirçok tedaviye ek olarak yapılır ve oldukça faydalıdır. Yaralı sporcuların fizik tedavilerinden kemoterapi alan hastalar için kanser tedavi protokollerine dahil edilmesine kadar kullanılır. Ancak belki de hiçbir alan refleksolojiye profesyonel ayak bakımı kadar uygun değildir. Antik Refleksoloji Akademisi’nin başkanı bunun için ‘“Refleksoloji ve manikür/ pedikür hizmetleri cennette yapılan bir eşleşmedir.’’ İfadelerini kullanır.

Refleksoloji ve ayak bakımı kombine seansı, tırnak bakımı, nasır tedavisi ve kuru cildi temizleyerek rahatlatıcı bir ayak banyosu ile başlar. Ardından gelen refleksoloji ile daha da rahatlanır ve kötü enerji vücuttan atılır. Seans isteğe göre tırnaklara oje sürülmesiyle biter.

Refleksoloji Seansı

Refleksoloji, kişiye özel düzenli ve ferah odalarda yapılır ve bu odalarda kullanılan pastel renklerle kişiye huzurlu bir ortam oluşturulur. Öncelikle kişinin alışkanlıkları, karakteri ve yapısının yanı sıra ruhsal sağlığı ve problemleri sorulur. Bu sorularla uygulama yapılacak alan seçilir. Ayakların tamamı ovulur ve ısıtılır. Bu aşamada seansa tırnak bakımı ve nasır tedavisinin eklenmesinde fayda vardır. Refleksoloji seansının başında yapılan iyi bir tırnak bakımı, sadece kozmetik olarak değil sağlık açısından da oldukça önemlidir. Tırnak bakımı, mantar enfeksiyonlarını, ağrılı tırnağı ve ayaklarda deri enfeksiyonlarını önleyebilir. Özellikle ayak enfeksiyonlarının daha da tehlikeli olduğu diyabet hastaları için tırnak bakımı önemlidir. Ardından ayaklarında nasır olan ve sert cilt veya çatlamış topuklar nedeniyle çok fazla acı çeken kişilerin nasır tedavisi alması gerekir. Tırnak bakımı ve nasır tedavisinin ardından refleksoloji seansı başlar ve ortalama 1 saat sürer. Uygulama sonrasında kişi kendini kuş kadar hafif hisseder çünkü enerji bütün vücuda yayılmaya başlar.

Refleksoloji, güvenli ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir ve bu hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey refleksoloji yerine bir ayak masajı yaptırmamaktır. Refleksoloji, bu konuda donanımlı ve ayak haritasına hâkim personeller tarafından yapılmalıdır ki faydalı olabilsin. Beautyderm’in Bakırköy Güzellik Merkezi’ndeki uzman refleksoloji ekibi sayesinde enerjinin tüm vücuda yayılıp organlarınızın ve vücudunuzdaki tüm sistemlerin doğru çalışması ve ağrılarınızdan da kurtulmayı garantileyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git