Ramazan Ayında Karşılaşılan Sağlık Sorunları

Ramazan Ayında Karşılaşılan Sağlık Sorunları

Düşük Tansiyon
Ramazan ayı içerisinde oruç tutmakta olan kişiler bilhassa öğleden sonrası itibariyle sıklıkla tansiyon düşmesi ile karşılaşırlar. Vücuda az miktarda sıvı alınması ve tuz kaybından kaynaklanmaktadır. İftar öğününden sahur öğününe kadar belirli aralıklarla sıvı tüketimi arttırılarak, oruç süresinde vücutta mümkün olduğu kadar sıvı bulunması sağlanılabilir.

Kabızlık
Oruç süresinde yani yaklaşık olara 16 – 17 saat kadar vücuda sıvı alınmaması bağırsakların işlevselliği açısından zorlu bir süreçtir. Bir de buna ek olarak rafine ve lifsiz besinlerle beslenmekteyseniz kabızlık problemi çekmeniz mümkün. İftar saatinden itibaren periyotsal olarak sıvı tüketmeniz oldukça önemli. Ayrıca lifli gıdaları da öğünlerinize dâhil etmelisiniz.

Baş Ağrısı
Bilhassa akşamüstüne doğru baş ağrısı sıklıkla görülmektedir. Kan şekerinin düşmesinde kaynaklı olabilmektedir. Birkaç saat kadar sürdüğünde kusma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Sahur öğünündeki beslenmeniz bu noktada önem teşkil etmektedir. Ağır ve şerbetli olmayan tatlılardan ziyade, bir porsiyon sütlü tatlıyı sahur beslenmenize dâhil ederek kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Mide Yanması
Mide işlevselliğinin 16-17 saat kadar bir süre boş kalması; mide salgılarından kaynaklanmakta olan pek çok mide rahatsızlığına davetiye çıkartabilir. Bu sebeple mide rahatsızlığı olan kişiler oruç tutmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdırlar. Ayrıca iftar öğününün hemen ardından çay kahve gibi kafein içeren içecekler tüketilmemeli. Baharatların yoğun kullanımını da Ramazan süresinde hayatınızdan biraz uzaklaştırmanızı tavsiye ederiz.

Ramazan Ayında Karşılaşılan Sağlık Sorunları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Derya dedi ki:

    Sahurda 1 ya da 3 adet hurma yemek tansiyon ve baş ağrınızı engellemiş olursunuz

Sayfa başına git