Pişik Oluşumunu Önlemenin 12 Yolu

Pişik Oluşumunu Önlemenin 12 Yolu

Bezlerin sürtündüğü bölgelerde veya koltuk altı gibi kapalı kısımlarda sıcaklık, nem, tahriş sonucu oluşan kızarıklıklara, su kabarcıklarına pişik denir. Bebekleri ve anneleri huzursuz eden bu cilt problemini önlemenin birkaç yolu var. Bebeğinizde pişik oluşmaması için dikkat emeniz gereken 7 şeyi bir araya getirdik.

1.Öncelikle bölgenin idrar ve dışkıya olabildiğine az maruz kalması gerekli. Bu nedenle tuvalet yapma ihtiyacı duyacak yiyecek ve içecekler vermemenizi öneririz.

  1. Bebeğin bezini sık sık kontrol edip kuru kalmasını sağlamak birinci göreviniz olmalı. Altı ne kadar kuru kalırsa pişiğin oluşması o kadar zorlaşır.
  2. Bebeğinize uygun ölçülerde ve kaliteli bir alt bezi kullanın. Küçük bezler bebeği sıkıp rahatsız edebilir, büyükler ise sızdırma yapar.

4.Bebeğin altındaki kızarıklığı fark ettiğiniz anda bol ılık suyla yıkayın ve iyice kurutun. Altının temiz ve kuru olması son derece önemli. Ayrıca sakın sabun kullanmayın, duru suyla yıkayın.

5.Tahriş olmuş bölgeye çinko oksit içeren pişik önleyici krem sürün.

6.İshal dönemlerinde sık dışkı çıkması da pişik oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarında da sık idrara çıkmak ve idrarın yapısının değişmesi pişiğe yol açabilir. Bebeğinizin ishal ve idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğini fark ettiğinizde pişik önleyici krem ve çeşitli yöntemlerle önleminizi alın.

7.Aşırı sıcak hava pişik oluşumunu tetikler. Sıcak bir ortam yaratan bebek bezini sık sık değiştirin ve gün içinde bezi çıkarıp cildini havalandırın.

8.Bölgeyi temizlemek için kullandığınız solüsyonların su bazlı olmasına ve kimyasal madde içermemesine dikkat edin. Böylece hassas ciltlerde pişik oluşumunu önleyebilirsiniz.

9.Gün içinde bezini en az 5-6 kez değiştirin. Saat başı altını kontrol edin ve bez ıslak ise hemen değiştirin.

10.Güneşten mümkün olduğunca kaçının

11.Enfeksiyonlara karşı tedbirli olun. Pişik bölgesinde mantar enfeksiyonu oluşmuşsa antimikotik içerikli mantar kremleri kullanabilirsiniz.

12.Her alt değişiminde kuru cildine ince bir tabaka halinde pişik kremi sürün.

Fransa’nın ve Avrupa’nın önde gelen laboratuarında dermatolojik ve hipoalerjenik testlerden geçirilip onaylanmış bebek bakım ürünleriyle doktorların ve annelerin bir numaralı tercihi Popolin, pişik konusunda başvurabileceğiniz en iyi marka. Ayrıca etkili ve doğal pişik tedavisi için doğadan ilham alan, parabensiz ve bitki özlü hipoalerjenik formülüyle öne çıkan 99 doğal bebek bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git