Parlak ve Sağlıklı Ciltler İçin Öneriler

Parlak ve Sağlıklı Ciltler İçin Öneriler

Parlak ve düzgün bir cilde kavuşmak hem sağlığın hem de vücudun önemli göstergelerinden biridir. Düzgün cilt aynı zamanda bakımlı olmanın ve sağlıklı beslenmenin işareti olarak görüntülenmektedir. Yaşamsal etkenlerin başında kirli hava, sigara, alkol vb. alışkanlıklarla ortaya çıkan kötü görünüm sonucu ciltteki parlaklığın azalması ve kaybolmasına yol açar. Parlak cilde sahip olunmanın en başında içilen su miktarının cilt sağlığındaki fonksiyonları ve cildin nasıl görüntülendiği konusunun çok önemli olduğunu idrak etmekten çıkar. Vücuttaki su eksikliği cildi kurutur, genç yaşta olsa bile ortaya çıkan kırışıklıklar hız kazanır. Cildin elastik bir yapı oluşturulmasında ve parlaklığını kazanması konusunda öncelikle suya ihtiyacı vardır.

İkinci önceliklerden biri de cilt her zaman temiz tutulmalı, periyodik aralıklarla ölü cilt hücreleri temizlenmeli. Bunların tatbik edilmesi aşamalarında hafif peeling etkili yüz kremleri kullanılır. Ayrıca bal ve şekerle hazırlanan doğal maskeler bu işin çözümünde etkiler sağlar. Parlak cilde sahip olmanın sırrı sadece bu yapılanlarla kalmamalı.

Bir miktar güneşlenmek gereken D vitaminin alınmasını sağlayacaktır. 15 dakikadan fazla alınan güneş ışını fayda yerine cilde zarar verir. Bunun yanı sıra güneş kremleri kullanılması fayda sağlayan yöntemlerden biridir.

Düzenli beslenme cildin parlak ve düzgün olmasını sağlayan önemli bir faktördür. Bunların yapılmaması halinde yarattığı olumsuz etkiler cilde yansır.

Mineral ve vitamin yönünde yerinde ve zamanında yapılan uygulamalarla sağlıklı beslenme programları oluşturulmalı ve aksatılmadan uygulanmalıdır.

Uyku düzeni çok önemli unsurlardan biridir ve her gün aynı saatte yatıp aynı saatte aynı saatte kalkmayı alışkanlık haline getirmeli.

Sigara ve alkol alışkanlıkları cildin soluk ve renksiz görünmesinde etkin kötü faktörler.

Fazla çay ve kahve tüketimi vücuttaki su miktarını azaltır. Dolayısıyla cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına sebebiyet verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git