Parlak Bir Cilt İçin Cilt Diyeti

Parlak Bir Cilt İçin Cilt Diyeti

Cildinizin pırıl pırıl görünmesini mi istiyorsunuz? Sağlıklı ve parlak bir cilt herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek mümkündür. Ancak bu seçimlere göre yüksek maliyetli olabileceği gibi, birkaç noktaya dikkat ederek gerçekleştirilebilir. Günlük hayatta dikkat ettiğiniz beslenme düzeninize göz atın. Yapmanız gereken tek şey, cilt tipinize göre bazı gıdalardan uzak durmak. İşte parlak bir cilt için, cilt tiplerine göre ”Cilt Diyeti” hakkında bilinmeyenler;

Yağlı Ciltler İçin Cilt Diyeti

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerin, kızartma, kuruyemiş, karbonhidrat ve rafine şeker gibi gıdalardan uzak durması gerekir. Eğer yağlı cilt tipine sahipseniz, beslenme düzeninize yeşil çay, bolca havuç ve kepekli tahıllardan olan yulaf, kahverengi makarna gibi gıdaları eklemeniz doğru olacaktır. Ayrıca turunçgiller, ıspanak, kayısı ve havuç gibi A vitamini yönünden zengin besinleri, somon, ton balığı ve uskumru gibi soğuk su balıklarını tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bu düzeni koruduğunuz sürece, yağlı cilt tipinin getireceği sorunlardan korunabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Cilt Diyeti

Kuru ciltli kişilerin cildi neme ihtiyaç duymaktadır. Nem oranını düzenlemek için beslenme düzeninize kereviz, kuru kayısı, fındık, ceviz ve salatalık gibi besinleri eklemeniz yararlı olacaktır.

Akneli Ciltler İçin Cilt Diyeti

Cildinde sıklıkla akne sorunu yaşayan kişiler, bu sorunu azaltabilir ve ilerleyen süreçlerde yok edebilir. Bunun için yapmanız gereken şey, genel beslenme düzeninde de zararlı olduğu bilinen fast food türü yiyecekler, yağlı gıdalar, kafein ve sigara, işlenmiş tüm gıdalar, çikolata ve kola gibi ürünlerden uzak durmak. Beslenme düzenine ekleyeceğiniz A vitamini açısından zengin gıdalar sayesinde, akne sorununu azaltabilirsiniz. Bu süreci devam ettirdiğinizde, sorununun tamamen önüne geçmeniz mümkün. A vitamini açısından zengin gıdalara göz attığımızda, turuncu sebze ve meyvelerin, domates ve kayısının listeye eklenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yağlı ve akneli cilt tipine sahip kişilerin, beslenme düzenlerinin yanı sıra bol su tüketmeleri ve stresli yaşam şeklinden uzak durmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git