Mikrodalga Fırın Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Mikrodalga Fırın Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Mikrodalga fırın, mutfağın vazgeçilmez cihazlarından bir haline geldi. Özellikle hızlı ve pratik hazırlıklar gerektiren durumlarda; ev hanımları, erkek kadın fark etmeksizin çalışan kişiler için ekstra kolaylık sunar. Farklı tasarımlar ve kullanım biçimleri barındıran mikrodalga fırın modelleri arasından ihtiyacınıza uygun bir cihaz seçebilirsiniz.

Mikrodalga Çeşitleri Nelerdir?

Standart, ızgaralı, ankastre, kombi fırın çeşitleri bulunur. Her birinin kendine has özellikleri ve kullanım şekilleri vardır. Mutfağınızdaki alana ve hazırlayacağınız yiyecek veya içeceklerin gerektirdiği pişirme yöntemlerine göre mikrodalga tercihi yapabilirsiniz.

Standart Mikrodalga Fırınlar

Solo veya standart mikrodalgalar olarak adlandırılan modeller, küçük ve hafif bir tasarıma sahiptir. Standart mikrodalga fiyatları diğer modellere nazaran oldukça makul düzeyde tutulmaktadır.

Izgara Mikrodalga Fırınlar

Solo mikrodalga fırınlara, ızgara özeliğinin de eklenmesiyle ortaya çıkmıştır. Izgara mikrodalgalarda yemek ısıtma, pişirme, kızartma gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Kombi Mikrodalga Fırınlar

Isıtma ve ızgara yapma özelliklerinin yanı sıra klasik fırınlardaki fanlı pişirme özelliğini de taşır. Klasik mikrodalgalara nazaran daha fonksiyonel bir kullanım sunan kombi fırınlar, fan sistemi ile ısıyı eşit miktarda yayarak yiyecek pişirme işlevini gerçekleştirir. Basınçlı hava fanına sahip ürünler klasik modellere göre yüksek fiyatlarla sunulur.

Ankastre Mikrodalga Fırınlar

Şimdiye kadar bahsi geçen modellerin tüm özelliklerini bir arada bulunduran ya da birkaç özelliği aynı anda sunan ankastre mikrodalgalar, geniş mutfaklar için tasarlanır. Montaj isteyen bu modeller, mutfakta sabit bir alanda kullanılır. Yine fan aparatıyla pişirme sağlayan ankastreler fiyat açısından yüksek bütçe gerektirir.

Mikrodalgaları Satın Alırken Hangi Özelliklere Bakılmalı?

Mutfağınıza yeni bir elektrikli ev aleti alırken klasik kurallar vardır. Güç, performarmans, fiyat, tasarım ve ürünün kapladığı alan. Ortalama 800 ile 1400 Watt arasında çalışan modeller istenilen performansı verir. Pişirme süresini ideal zaman diliminde tutmak için cihazın ne kadar güç harcadığı ve hangi ürünü kaç dakikada pişirdiğini inceleyebilirsiniz.

Boyut olarak bakıldığında ise 20 litre iç hacim sunan Arzum mikrodalga fırınlar ideal kullanım sağlar. Daha az ya da fazla iç hacme sahip ürünler de bulunur. Fırının hacmini belirlerken evdeki kişi sayısı ve ne sıklıkla ne kadar yiyecek hazırlığı yapıldığı göz önüne alınmalıdır. Bu sayede minimum güçle istenilen pişirme işlemine ulaşılabilir.

Mikrodalgalarda en çok çok dikkat çeken aparat döner tabla olmaktadır. Ne işe yaradığı ve gerçekten gerekli mi sorusu da sıklıkla gündeme gelir. Bu tablanın amacı; yemeğin eşit şekilde ve daha hızlı pişmesini sağlamaktır. Yani, mikrodalga alırken döner tabla aparatı bulundurması önemlidir.

Mikrodalga Fırın Fiyatları

Mikrodalga fırın fiyatları ürünün özellikleri, tasarımı ve materyal içeriğine göre değişmektedir. Ön kapak kilidi, pişirme süresi zamanlayıcı, güç kontrolü, döner tabla gibi özelliklere bakarak fonksiyonel kullanıma sahip modelleri bütçenize en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.
Arzum mikrodalga fırın modellerini incelemek için linke tıklayınız: https://www.arzum.com.tr/mikrodalga-firin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git