Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanması,  midedeki asidin yemek borusuna doğru ilerlemesi sonucu oluşan yanma hissidir. Bu durumun sebebi ise mideyi ayıran halka şeklindeki kasın görevini yerine getirememesidir. Halka biçimindeki bu kas, görevini yerine getiremediği için tüketilen yiyecek ve içeceklerin salgıladığı asit yemek borusuna kadar ulaşır ve ağızda yanma ile acı bir tat oluşmasına sebep olur. Aynı zamanda bu durum göğüs üzerinde yanmayı da beraberinde getirebilir.

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanması şikâyeti yaşayan hastalar, mide yanmasının nasıl geçeceği konusunda endişe yaşarlar. Çünkü bu rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Mide yanmasında en çok başvurulan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Ancak kişi baharatlı ve asitli içeceklerden uzak durarak mide yanması şikâyetini en aza indirgeyebilir.

İleri boyutlara ulaşmamış olan mide yanması tedavisinde anti asitler kullanılır. Bu asitler midenin asit salgılamasının önüne geçerek kişinin şikâyetlerini azaltır. Ancak bu ilaçlar mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Anti asitler ile tedavi edilemeyen mide yanması rahatsızlıkları için endoskopik müdahalelere de başvurulabilir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Bir yudum süt
Mide yanması hissedildiği durumlarda bir yudum süt içmek mideyi rahatlatır. Ancak ülseri olan kişilerin süt tüketmesi önerilmez.

Yemek sonrasında meyan kökü ya da kekik çayı
Yemek yedikten sonra içilen meyan kökü çayı ya da kekik çayı, midede asit oluşmasının önüne geçer ve mideyi rahatlatır.

Karbonatlı su
Mide yanmasını geçirmek için bir çay kaşığı karbonat eritilerek içilirse yanma azalacaktır.

Sakız çiğnemek
Sakız çiğnemek mide asidini azaltır ve sindirimi rahatlatır. Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemek, mide yanmasının önüne geçer ve etkisini azaltır.

Her gün bir kaşık bal
Balın mideyi rahatlatma etkisi, geleneksel olarak bilinir ve uygulanır. Bir kaşık bal her gün düzenli olarak tarçın ile karıştırılıp tüketilirse mide rahatlayacaktır.

Tüm bunların dışında mide yanması şikâyeti için midenize masaj yapabilirsiniz. Ayrıca her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak da mide yanmasına iyi gelen yöntemlerdendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git