Mide Ekşimesi İçin Öneriler

Mide Ekşimesi İçin Öneriler

Çağımızın genel rahatsızlığı olan mide rahatsızlıkları yaş aralığına bakmadan genel bir sorun haline geldi. Sağlık beslenmeme, günlük hayatın stresti, yanlış ilaç kullanımı gibi etmenler buna neden olmaktadır.

Mide rahatsızlıkları kusma, mide yanması, mide ekşimesi gibi belirtiler göstermektedir. Bunlar ciddi sorunlara neden olabilir. Bu anlamda uzmana danışmanız ilk önerimizdir. Uygun testler ile rahatsızlığınızın ne boyutta ve neden kaynaklı olduğu belirlenip tedavi yöntemi oluşturulur.

Uzman kontrolünün yanı sıra mideniz de oluşan sorunların neden kaynaklı olduğunu takip altına alıp hangi gıdalardan sonra başladığını bulmalısınız. Midenize zarar veren gıdaların tespiti uygun beslenme şekilleri ile bu sorundan kurtulmuş olmanızı sağlayacaktır. Ancak mide ekşimeniz hafta da en az 2-3 kez gerçekleşiyorsa bu gastrit, reflü gibi hastalıkların belirtisidir. Gelin birlikte mide ekşimesine yararlı gıdaları öğrenelim.

Mide ekşimesinin temel nedeni aşırı mide asidi üretimiyle başlar. Bu asit besi maddelerinin sindirimi için gereklidir. Optimum miktardaki mide asidi mide zarına zarar vermez ancak üretimin fazla olması sonucu mide zarı zarar görmeye başlar bu da mide de yara oluşumu gibi birçok rahatsızlığa sebep olur.

Bu yüzden mide asidi miktarını arttıran greyfurt, portakal gibi meyvelerden uzak durun. Midenizi yoracak sindirimi zor ağır, çok yağlı yemeklerden çekininiz. Çok acı ve çok baharat kullanmamaya dikkat ediniz. Çok fazla kahve tüketmemeye dikkat ediniz. Ne kadar çok sevseniz de çikolatanın da mide ekşimesine neden olacağını unutmayın.

Kafein ve alkol tüketiminden uzak durun.

Bitkisel gıdaları tercih edin. Patates, karnabahar, ıspanak, muz ve meyan kökü gibi bir çok bitkisel gıda iyi gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git