Menopoz Dönemindeki Sıcak Basmaları

Menopoz Dönemindeki Sıcak Basmaları

Menopoz döneminde en çok şikayetçi olunan konuların başında sıcak basması gelir. Bu durum yüzünüzün kızarmasına sebep olur ve sizi ter içinde bırakır. Bu durum ciddi şekilde hayatınızı etkiliyorsa tedavi seçeneklerini düşünmek önemlidir.

Öncelikle sıcak basmalarının sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Günde bir iki kez olabildiği gibi haftada bir iki gün de olabilir. Gece uykuda gelen sıcak basması sizi uykudan dahi uyandırabilir.Bazı kadınlarda bu sorun birkaç yıl sürdüğü gibi bazılarında yıllarca bile devam edebilir.

Sıcak basması sorunu sizi çok fazla rahatsız etmiyorsa genellikle sıcak olduğunda, üzerinizden çıkarabileceğiniz rahat kıyafetleri tercih edin. Pencere ya da klimayı açın. Soğuk içecekler tüketin. Her gün 30 dakikalık bir yürüyüş yapmalısınız. Piyasadaki bitkisel ürünleri bilinçsizce kullanmayın. Doktorunuza danışmadan bitkisel ürünleri asla kullanmayın.

Eğer çok fazla sıcak basması ve terleme problemi yaşıyorsanız yani suyun altına girmişçesine terliyorsanız hormon tedavisi alabilirsiniz. Kan pıhtılaşma problemi, meme ya da yumurtalık kanseri gib rahatsızlar yoksa hormon tedavisini doktor kontrolünde alabilirsiniz. Östrojen hormonu tedavisi sıcak basması için en etkili tedavi yöntemidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git