Meme Kanseri Hakkında Gerçekler

Meme Kanseri Hakkında Gerçekler

Her hastalıkta ve her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de pek çok söylenti ve iddialar insanları gereksiz yere evhamlandırırken bu süreci de her şekilde zorlaştırmaktadır. Peki, meme kanseri hakkında asıl gerçekler nelerdir?

Memede kitle olması meme kanseri olduğunuzun işaretidir.
Yanlış: Her 10 kitleden 8′ i kesinlikle kanser değildir. Eğer memenizde sürekli bir kitle ya da herhangi bir değişiklik hissederseniz bir an evvel doktora görünmelisiniz. Ayrıca aylık olarak kendi kendinize kontrollerle, düzenli doktor ziyaretleriyle ve düzenli mamografi tanımlamalarıyla kontrollerinizi aksatmayın.

Deodorant kullanmak meme kanserine neden olur.
Yanlış: Koltuk altı bölgesine uygulanan ter önleyici ya da azaltıcılar da bulunan aktif maddelerin meme kanseri riskini arttırdığını gösteren herhangi bir tıbbi araştırma ve bulgu yoktur.

Meme kanseri tanısı kesin ölüm hükmü demektir.
Yanlış: Meme kanseri tanısı konan hastaların en az %80’inde herhangi bir metastaza rastlanmaz. (meme dışına ve lenf bezlerine yayılmamıştır) Ayrıca, bu hastaların %80’i 5 yıl ve daha uzun süre yaşamaktadır. Metastaz durumu olan bir hasta dahi uzun süre yaşayabilir ve meme kanseri tedavisinde umut verici gelişmeler yaşanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git