Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Kadınların, estetik ameliyat tercihleri arasında meme büyütme operasyonları ayrı bir önem sahip. Günlük hayatta psikolojik olarak daha iyi hissetmek veya daha güzel bir görünüme ulaşmak için yapılan meme estetiği operasyonları her geçen yıl daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Öyle ki dünya genelinde yapılan estetik operasyonlar arasında meme büyütme uzun dönemdir ilk sırada yer alıyor.

Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bu ameliyat için, küçük boyutlara sahip memenin altından açılacak cebe silikon protez yerleştirilir ve memeye istenilen şekil verilir. Bununla birlikte meme estetiği konusunda meme toparlama ya da dikleştirme gibi operasyonlarda yapılır ve en iyi sonuç elde edilmek istenir. Genel anestezi uygulanarak ameliyat ortamında yapılan meme büyütme operasyonu, yaklaşık 1-2 saat sürer. Ancak süre kullanılan ameliyat tekniğine göre farklılık gösterebilir ve kişiler ameliyattan sonraki 3-5 gün içinde işlerine dönüp, duş almaya başlayabilir.

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılacak protezin seçimi konusunda da hastanın, boyu, kilosu, göğüs kafesinin yapısı gibi fiziksel etmenler değerlendirilir ve plastik cerrah tarafından uygun görülen silikon boyutu üzerinde ortak karar varılır. Ancak bazı durumlarda doktorlar daha iyi sonuç vereceğini düşünerek ameliyat esnasında protezi değiştirebilir.

Kadınların meme büyütme operasyonlarına yönelik en büyük sorularının başında ise meme ameliyatı sonrasında iz kalır mı sorusu yer alıyor. Normal şartlarda göğüs altındaki iz 1 yıl içerisinde yavaş yavaş kaybolur. Ancak kullanılan ameliyat tekniği ve estetik cerrahın tecrübesi de bu konuda oldukça önemli. Öyle ki koltuk altı kesilerek yapılan büyütme yönteminde o bölgede iz kalması kaçınılmaz olacak ve giydiğiniz kıyafetlerin modeline bağlı olarak ameliyat izi görülebilir.

Ek olarak meme büyütme ameliyatı sonrasındaki 4-6 hafta boyunca göğüslerin, güneş ışığından korunması gerekir. Bilhassa krem gibi koruyucu önlemler alınmadan güneş ile doğrudan temas, geçmesi mümkün olmayan koyu bir iz bırakabilir. Ayrıca izin 1 yıl içinde tamamen kaybolması için de dönem boyunca doktor tavsiyesi ile alınan gereken krem, bant ya da merhem gibi ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

Meme estetiği ameliyatlarında sonuçların ve sürecin kişilerin fiziksel yapısına göre değişkenlik gösterdiğini unutmayınız. Bu nedenle estetik ameliyat kararı öncesinde doktorunuza başvurarak detaylı bilgi almanızda fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git