Maydanoz Yağı Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Yağı Faydaları Nelerdir?

Maydanoz, kokusu ve lezzeti ile vazgeçilmez yeşilliklerdendir. Börek, salata ve birçok yemekte sürekli olarak kullanılan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Lezzeti ve hoş kokusu ile devamlı tükettiğimiz maydanozu sağlığımız açısından sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Çiğ veya pişmiş haliyle yemeklerde kullandığımız maydanoz, aynı zamanda yağı sayesinde de sağlımıza destek olur. Maydanoz yağını evde kendimiz hazırlayabiliriz. Ancak aktarlardan hazır olarak da temin edilebilir.

Maydanoz Yağının Faydaları

Maydanozun yağı, genel olarak maydanoz tohumlarından elde edilir. Ancak tohumları yanında kökünden ve yapraklarından da yağ elde edilebilir. Son günlerde oldukça popüler hale gelen maydanoz yağının faydaları arasında şunları sayabiliriz:

  • Yüksek tansiyonu düşürür. Maydanoz yağı, kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonun önüne geçer. Böylece yüksek tansiyonun sebep olabileceği kalp krizi riskini de azaltmış olur.
  • Kemik ve kasları güçlendirir. Kemik hastalıkları kişilerde genellikle romatizma ve artrit olarak ortaya çıkarlar. Bu hastalıklara eklemlerdeki ürik asit birikimi sebep olur. Maydanoz yağı idrar söktürücü ve kan dolaşımını yenileyici, arttırıcı etkisi ile ürik asit oranını düşürür.
  • Bağırsak gazlarını giderir. Bağırsaklarda biriken gazlar, hazımsızlık, baş ağrısı, hipertansiyon gibi pek çok rahatsızlığa sebep olabilirler. Maydanoz yağı, gaz giderici özelliği ile bağırsak gazlarının dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Kanı temizler. Kan dolaşımını destekleyerek, kandaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Ateşi düşürücü etkisi vardır. Vücuttaki toksin maddeleri azaltan maydanoz yağı, antimikrobiyal özelliği ile yüksek ateşi düşürür.
  • Mideyi rahatlatır. Midedeki yaralara ve ülsere oldukça faydalıdır. İltihap oluşumunu azaltarak, mideyi rahatlatır.
  • Böbrekleri koruyucu etkisi vardır. Maydanoz yağı, idrar yolu ile böbrekteki mikropları ve birikintileri dışarıya atar. Ayrıca böbrek taşı oluşumunun da önüne geçer.
  • Saç dökülmesinin önüne geçer. Saç köklerinin uyarılmasını sağlayarak, saçları güçlendirir ve saç oluşumunu hızlandırır.

Maydanoz yağı, insan vücuduna olan faydaları sebebiyle mutlaka tüketilmesi gereken bir bitkisel yağdır. Ancak hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların uzak durmaları gerekir. Ayrıca aşırı tüketimi de fayda yerine zarar verebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git