Makyajla Uyumanın Cilde Zararları Nelerdir?

Makyajla Uyumanın Cilde Zararları Nelerdir?

Makyaj temizliği yapmadan uyumak, herkesin mutlaka yaptığı bir hatadır. Hayatının bir döneminde her kadın, yorgunluk kaynaklı olarak ya da başka nedenlerle makyajıyla uykuya dalmıştır. Binde bir yapılan bu hatanın cilde bir zararı olmayacağı söylenebilir. Ancak sık sık yapılarak alışkanlık haline gelebilecek bu sorun, cildinize büyük zararlar vermektedir. İşte makyaj malzemesine göre, makyajlı uyumanın cilde verdiği zararlar!

Ruj

Rujunuzu silmeden uyuduğunuzda, dudaklarınızda kuruluk ve çatlaklar meydana gelecektir. Bu nedenle yatmadan mutlaka rujunuzu silmelisiniz. Hatta mümkünse dudak peelingi uygulayıp, üzerine dudak nemlendirici bir ürün sürmeyi unutmamalısınız.

Fondöten

Yüzünüze kalın bir tabaka halinde sürdüğünüz fondöten, gün boyunca cildinizi yeterince havasız bırakır. Bununla kalmayarak dış faktörlerden dolayı oluşacak mikropları da cildinize hapseder. Bu şekilde uykuya dalmanız halinde, cildiniz uzun süre mikroplu bir tabakaya maruz kalır. Hava alamayacak olan cilt kendini yenileyemez ve erken yaşta cilt kırışıklığı oluşumuna sebep olur.

Maskara

Belkide en ciddiye alınması gereken konu, göz makyajıyla uyumaktır. Maskaranın kirpiklerinize hapsettiği partiküller, kıl köklerinin tıkanmasına sebep olacaktır. Bu da kirpiklerde tahrişe ve ilerleyen süreçte şişme ve iltihaplanmalara neden olabilir. Maskara ve diğer göz makyaj malzemeleriyle uykuya dalmak, göz nezlesi oluşumuna sebep olacaktır. Son olarak kirpiklerinizin, kolayca kırılacak hale geleceğini eklemekte fayda var.

Makyaj Bazı

Kullanacağınız makyaj bazının gün boyunca yüzünüzde kalması, yeterince tehlikeli bir durumdur. Cilt için tehlike anlamına gelen ve gün boyunca tüm dış etkenleri cildinizde toplayan makyaj bazını yatmadan önce temizlerseniz, cildiniz için bir zararı olmayacağını belirtelim. Ayrıca makyaj bazı temizliğinin ardından bir nemlendirici kullanmanız, cildinizin yararına olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git