Limonun Cilde Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Limonun Cilde Faydaları ve Kullanım Şekilleri

İnsanın vücut sağlığı için en önemli besinlerin başında limon gelmektedir. Gerek içeriğinde yer alan vitaminler, gerekse vücutta gösterdiği olumlu etkilerle limonun önemi büyüktür. Çekirdekli bir gıda olduğu için meyve olarak kabul edilen limon, vücutta olduğu kadar cilt bakımında da etkili rol oynamaktadır. B1, B2, B6, ve C vitamini yönünden zengin olan, manganez ve postasyum mineralleri ihtiva eden limonun olumlu etkileri saymakla bitmez. Peki limonu cilt için kullanırken, hangi yöntemleri denemeli? Limonun cilde fayda sağlaması için, en doğru uygulamalar nelerdir? Gelin bu soruların cevabına birlikte göz atalım:

Gözenekleri temizleyici etkisi olan limon, sivilcelerin de iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Ayrıca ciltte bulunan lekeler üzerindeki etkisi bilinmektedir. Saç bakımında ise kepek önleyici etkisiyle, önemli bir güzellik malzemesidir.

Kararan Diz ve Dirseklere Limon Kullanımı

Bu işlemi uygulayabilmek için yarım limon yeterli olacaktır. Limonu diz ve dirseklerinizde bulunan, kararmış bölgelere sürün. 15 dakika beklettikten sonra, cildinizi bol suyla durulayın. Ardından cildinizdeki kuruma olasılığına karşı, bu bölgelere nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Cildi Beyazlatmak İçin Limon Kullanımı

1’er kaşık salatalık, domates ve limon suyunu karıştırıp, pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Ardından 20 dakika bekletin ve ılık suyla iyice durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Peeling Etkisi İçin Limon Kullanımı

Bu uygulama için 1 limonun suyu, 1 yumurta akı ve 2 kaşık esmer şekeri karıştırın. Ancak karıştırma süresini uzun tutmamanız gerekiyor. Çünkü peeling etkisi alabilmeniz için, şekerin tamamen erimemesi oldukça önemlidir. Karışımı hazırladıktan sonra, parmak uçlarınızı kullanarak tüm yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika bekleyin ve bol suyla cildinizi temizleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git