Kuru Cilt Tipi İçin Fondöten Seçimi

Kuru Cilt Tipi İçin Fondöten Seçimi

Kuru cilde sahip kişiler doğru fondöten seçimi konusunda hassas davranmalıdır. Seçilen fondötenin cilt tipi ile uyumlu olması cildin kusursuz görünebilmesi için gereklidir. Kuru cilt nemsiz ve mat bir görüntüye sahiptir. Soluk görüntüsü sebebiyle sağlıksız görünen kuru cilt tipinin neme ihtiyacı bulunmaktadır. Nem ihtiyacı nemlendiriciler ile karşılansa dahi nemlendirici üzerine uygulanan ten ürününün kuru cilt tipi için uyumlu olması gerekmektedir. Kuru cilt tipi için üretilen birbirinden farklı içeriğe sahip ürünler mevcuttur. Bu ürünlerin genelinde nemlendirici ve besleyici yağlar bulunmaktadır.

Kuru Cilt Tipi

Kuru cilt tipine sahip kişiler fondöten seçimlerinde üzerinde kuru cilt tipi için uygundur ifadesi yer alan ürünleri tercih etmelidir. Kuru cilt için üretilen fondötenlerin genelinde bulunan nemlendiriciler ve yağlar cildin tam anlamıyla nemlenmesi için yeterli değildir. Yani içerisinde nemlendirici barındıran bir fondöten tek başına kesinlikle yeterli gelmemektedir. Saten veya parlak bitişli olan fondötenler cildin daha sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında daha çok kuruyan cildin kontrol altına alınabilmesi için fondöten uygulaması öncesinde cildin yoğun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemlendirici uyguladıktan 5 dakika sonra cilt fondöten uygulanması için uygun hale gelmektedir. Nemlendirici sürdükten sonra beklenmemesi halinde cilt nemlendiriciyi ememediği için cilt pütürlü bir görüntüye sahip olur. Pullanmanın görülmesi cildin kuruluk sebebiyle dökülmesinden kaynaklanmaktadır. Oldukça rahatsız edici bu görüntünün yanında kaşıntı ve tahriş de görülmektedir.

Fondöten Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru cilt için seçilen fondötenlerin bitişlerinin parlak olması gerekmektedir. Kış aylarında parlak bitişli yaz aylarında ise saten bitişli fondötenler tercih edilebilmektedir. Seçilen fondötenin cilt yüzeyinde denenmesi gerekmektedir. Kuru cilt için uygun olan her fondötenin kusursuz olacağı diye bir kural yoktur. Her cilt tipi birbirinden farklıdır. Kuru cilde sahip olunması kuru cilt için üretilen tüm ten ürünlerinin kusursuz sonuç vereceği anlamına gelmemektedir. Bu sebeple fondöten satın alınmadan önce cilt yüzeyinde denenmeli ve mümkünse uygulanan fondötenle bir gün geçirilmelidir. Uygulanan ürünün tahrişe sebep olmadığından ve cilt için uyumlu olduğundan emin olunması halinde ürün satın alınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git