Kürtaja Dair

Kürtaja Dair

Kürtaj fiyatları her hastane ya da kliniğe göre değişkenlik gösterebileceğinden, uygulama öncesi muayene yapılmadan kişilere bildirilmemektedir. Devlet hastanelerinde özel durumlar haricinde yapılmayan kürtaj uygulamasının belirlenmiş olan bir yasal süresi bulunmaktadır. Bu yasal süre aşıldığında kürtaj fiyatları da bir o kadar yükselmekte ve bazı klinikler sadece para kazanabilmek uğruna annenin hayatını tehlikeye sokmayı bile göze alabilmektedir.

Kürtaj Teknikleri Nelerdir?

Karman kanül ile aspirasyon, dilatasyon ve küretaj son olarak ise elektrikli vakum aspirasyon teknikleri kullanılmaktadır. Kliniğimizde bahsettiğimiz tüm teknikler duruma ve kişiye göre uygulanabilmektedir.

Teknikler Nasıl Uygulanır?

Karman Kanül ile aspirasyon işleminde kişilerin vajinasına uygun boyutta bir spekulum yerleştirildikten sonra sistemdeki Negatif basınç sayesinde kanüller içerisine çekilerek gebelik sonlandırılır. So dönemlerin en sık tercih edilen ve güvenilir olarak yapılan kürtaj tekniklerinden biridir. Dilatasyon ile yağılan kürtaj uygulamasında ise rahim ağzı metal bujiler sayesinde genişletilir ve metal küretler ile gebelik sonlandırılır. Ancak bu teknik pek tercih edilmemektedir.

Elektrikli vakum ile yapılan kürtaj uygulaması ise rahim içerisine yerleştirilen plastik kanüllerin ucuna vakum aleti takılarak yapılır.

Vakumlu Kürtaj uygulamasında kişilere lokal ya da genel anestezi uygulanmakta olup, uygulama süresi yaklaşık 15 dakikadır. Rahim içine plastik kanül yerleştirildikten sonra ucuna elektrikli vakum ekstraktör aleti takılıp gebeliğin boşaltılması işlemine denir. Genellikle mol ve servikal gebelik durumlarının sonlandırılmasında uygulanan vakumlu kürtaj uygulaması sonrası hasta için ağrılı bir süreç beklenir.

Vakumlu Kürtajın Yan Etkileri Nelerdir?

Yapılan her türlü cerrahi işlemin olabileceği gibi kürtajın da bir kaç yan etkisi olabilir. En klasik yan etkisi enfeksiyon ve kanamanın olmasıdır. Bunun yanında, kürtaj körlemesine yapılan bir işlem olduğundan dolayı rahimin delinme ihtimali vardır. Ancak bunlar seyrek rastlanılan komplikasyonlardır ve çok ender görülür. Bin operasyondan bir ya da iki tanesinde rastlanılır. Kürtaj her durumda yapılabilir. Ancak gebeliğin ilerlediği, bir enfeksiyon oluştuğu dönemde rahim çok daha hassaslaştığından bir komplikasyon çıkma ihtimali daha yüksektir ve bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir. Bu konuyla ilgili bilgileri daha detaylı bir şekilde www.uzayyildirim.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git