Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Elbiselerinize, halı ya da döşemeye yağ döktüğünüzde, eşyanın ziyan olduğunu düşünebilirsiniz. Şansınız var ki, birkaç ev eşyası kullanarak kolayca bu yağ lekeleri çıkarılabilir. Kumaşın; motor yağı, pişirme yağı, tereyağı, salata sosu, mayonez, petrol jölesi, makyaj, deodorant veya başka bir yağ esaslı ürünle temasa girip girmediğine bakmaksızın, lekenin taze olup olmadığına bakılmaksızın, kumaşınızı temizleyebilirsiniz.

 

1. Mümkün olduğunca çok miktarda sıvı yağı uzaklaştırın.
Dökülme meydana geldiği anda, giysiden mümkün olduğunca fazla yağı uzaklaştırmak için kağıt havlu kullanın.

2. Giysi bakım etiketini kontrol edin.
Lekeye müdahale etmeden önce, ürün üzerindeki bakım etiketini okuyun. Ürün yalnızca kuru temizliyse, en kısa zamanda temizleyicilere götürün. Aksi takdirde, giysinin normal olarak yıkanabilir mi yoksa elle yıkanması gerekip gerekmediğini kontrol edin.

3. Lekeye toz uygulayın ve 30 dakika bekletin.
Bebeğin tozunu, kabartma tozu, talk pudrası, mısır nişastası veya susuz kalıp sabunu kullanarak, yağı kumaştan daha da uzaklaştırabilirsiniz. Tozu yağın üzerine serpin ve mümkün olduğunca fazla yağ emmek için 30 dakika bekletin.

4. Lekeyi sabun ve suyla temizleyin.
Maddeyi sıcak suyla durulayın, ardından leke birkaç damla normal bulaşık deterjanı uygulayın. Sabunu bir diş fırçasıyla kumaşa sürtün, sonra sıcak su ile durulayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git