Koku Tedavisi (Aromaterapi)

Koku Tedavisi (Aromaterapi)

6000 yıllık bir geçmişe sahip olan koku tedavisi ile mumya yapımından ayinlere kadar eski Mısır uygarlığınca kullanımı oldukça yaygındır.

Aromaterapi Tarihi

Çin uygarlığı ve Hint uygarlığı tarafından da kullanılan çeşitli aromaterapi yağları kokuların beden ve ruh sağlığına olumlu etkileri nedeniyle oldukça popüler olmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde koku tedavisi banyo sonrası masaj teknikleriyle farklı bir kullanım alanı sağlarken Osmanlı döneminde ve daha önceki dönemlerde Arap ve Acem hekimler tarafından özenle distile edilen gül uçucu yağı ile de önemli çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde ise modern aromaterapinin kurucusu Fransız kimyager Doktor René-Maurice Gattefosse olarak kabul edilmektedir. Aromaterapi kavramını literatüre kazandıran Gattefosse koku tedavisi ile yeni bir yaklaşımı da desteklemektedir.

Koku Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aromaterapi (koku tedavisi) bitkilerin içerisindeki bazı uçucu yağlarla uygulanan fiziksel, ruhsal sağlığı ve güzelliği destekleyen doğal bir tedavi sistemidir.

Uçucu yağlar bitkilerin yaprak, çiçek veya kök ve yumru gibi yerlerindeki özel salgı tüylerinde veya salgı ceplerinde ve hücrelerde biriken doğal maddelerdir. Esansiyel yağlar elde edilmesi ne kadar zor ise faydaları da o kadar çoktur. Deriden çok kolay bir şekilde emilebilen bu yağlar alkol, keton, ester ve terpenler içererek uygun şekildeki karışımlar ile kontrollü kullanılmalıdır. Uçucu yağlar sistilasyon, tüketme ve mekanik yöntemler ile elde edilerek koku tedavisi için uygun hale getirilmektedir.

Uçucu yağlar pek çok hastalıkta kullanılmak üzere sakinleştirici, spazm çözücü ve antiviral içerikleri ile öne çıkarken tek başına kullanımları oldukça nadirdir ve seyreltilerek kullanılmaktadır. Koku tedavisi ile vücuda tatbik edilen uçucu yağlar zihinsel ve duygusal olarak oldukça olumlu özelliklere sahiptir. Yorgunluğu giderirken zihni canlandırır ya da ağrıların hafiflemesine neden olmak gibi çeşitli yardımcı tedavi özellikleri ile dikkat çekmektedir. Ancak koku tedavisi için pek çok uygulama yöntemi bulunurken başta inhalasyon, aromatik banyo, masaj ve kompres gibi çeşitli şekillerde uygulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git