Kıskançlık Hangi Durumlarda Ağır Basar?

Kıskançlık Hangi Durumlarda Ağır Basar?

Günümüz ilişkilerini yıpratan en büyük etkenlerden biri kıskançlıktır. Gerek aşk ilişkileri gerek dostluk ilişkileri olsun kıskançlık bu ilişkilerin yıpranmasında büyük rol oynar. Peki insanlar birbirlerini hangi sebeplerle kıskanır?

Kıskançlığın bir çok nedeni vardır. Bunların en başında insanların kendilerine olan güvensizliği gelir. Çoğu kişi inkar etse de öz güveni düşük olan bireylerde kıskançlık daha çok görülür. Herhangi bir konuda güveni eksik kalmış kişiler o konuyla ilgili daha çok kıskançlık yapma eğilimindedirler. Örneğin erkek birey, kız arkadaşını başka erkeklerden kıskanıyorsa ya kendi ilgisinden emin değildir ya da fiziksel olarak öz güven eksikliği yaşamaktadır. Tabi kıskançlıkları bunlarla sınırlı tutmamak gerekir. Her kıskançlığın sebebi öz güven eksikliğinden kaynaklanmayabilir. Seven her insan kıskanır şeklinde sözler dolaşır halk arasında. Evet, bazen sevginin çokluğu da kıskançlık durumu yaratabilir. Sahiplenme duygusu ağır bastığında birey, sahiplendiği kişiyle bir başkası ilgilenmesin ister. Bu durum bireyler arasında çok sık görülür. Bu yüzden öncelikle bireyler sahip olmayı değil ait olmayı denemelidirler. Kıskançlığın bir başka sebebi kişilerin karşısındaki bireye güvenmemesinden kaynaklanır. Şüphesiz ki ilişkilerin en temel unsuru güvendir. İnsanlar güvendikleri kişileri sevebilirler, güvendikleri kişilere ait olabilirler ve güvendikleri kişilerle bir şeyler paylaşabilirler. Bu sebeple insanlar tam olarak güvenmedikleri kişilerle ilişkiler kurduklarında zaman zaman şüphe içinde kalabilir, bazı durumlarda kıskançlık duygusuna kapılabilirler.

Kıskançlık, olumsuz bir duygu olarak görülse de aslında abartılmadığı sürece sevginin göstergesidir. Sevdiklerinizi kırmadan, onlara zarar vermeden onları kıskandığınızı tatlı dille ifade ettiğiniz zaman bu onların da genel olarak hoşlarına gidecektir. Çünkü her insan sevildiğinden emin olmak ister ve bunun dile getirilmesinden hoşlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git