Kişiye Özel Diyet Listesi ile Nasıl Kilo Verilir ?

Kişiye Özel Diyet Listesi ile Nasıl Kilo Verilir ?

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Metabolizma, mide ve bağırsak problemleri günümüzde oldukça popüler olan rahatsızlık türlerinden olup bu problemler kendi yeme alışkanlıklarımızla, uyku düzenimizle ve yaşadığımız duygusal anlarımıza (stres, üzüntü ve mutluluk) birleşince ortaya çıkabilmekte. Özünde çok iyi bir diyet listesi ve beslenme programını hareketlenmeyle desteklersek sonuçlarını daha net bir şekilde görebilmekteyiz.

Son 5 yılda televizyon, internet gibi medya araçlarında kamu spotu adı altında hareketlenmenin insan yaşamı için gerekliliği sıklıkla vurgulanmaktadır. Hatta reklamlarda bile yiyecek ve içecek firmalarının ürünlerinin tanıtımında normal bir insanın alması gereken kalori cinsinden enerji değeri gösterilmektedir.Ve bu faaliyetlerinizi günlük olarak en az 30 dakika hareketlenme ve egzersizler üzerinden yapılması önerilmektedir. Bu hem kilo koruma hem de kilo verme anlamında insanlara bilgi verme amaçlı yapılmaktadır. Tabi, hareketlenmeyle beraber kendinizi tanıyarak uygulayacağınız diyetler sayesinde daha hızlı sonuçlar almanız kaçınılmaz olacaktır.

Her diyet listesi ve programın sizin için yararlı olmayacağını belirtmek istiyoruz çünkü verilen listeler belki obezitelik seviyesi maksimuma çıkmış bir insan için verilmiş olabilir. Bir kilonun kaybı için 7400 kalori verilmesi gerekir. Bu rakam ise günlük bazı kaynaklarda 900 – 1000 arasında açık oluşturularak listeler hazırlanabilmekte. Bu nedenle, böyle bir diyet programını uygulamak vücudunuza uygun olmayabilir ve bazı tahribatlara yol açabilir.

Diyet Listeleri İle Kilo Verme Nasıl Gerçekleşir?

Diyet listeleri ile kilo vermenin aşamalı bir şekilde gerçekleşeceğini unutmayın. İlk etapta kilonuzun kitle indeksinize göre ne kadar verileceğini belirleyip akabinde derhal işleme geçmenizde fayda var. Kilonuz, normale yakın bir değer üstüyse hemen sonuç alamayabilirsiniz ama yağ yakma anlamında daha başarılı olabilirsiniz. Fazla kilo sahibi iseniz kilo verme ve ödem konusunda başarı sizde olur. Örnek bir diyet listesi nasıl oluşur bir de bunlara bakalım:

  • Öğünleriniz sizin yaşam tarzınıza göre olmalıdır. Ne iseniz o olmaya devam.
  • Öğünlerde liste yapılırken %45 i protein, % 35 yağ ve %30 karbonhidrat alacak şekilde oluşturulur. Bu değerler kilonuzla orantılı olarak değişir.
  • Yağ almaktan korkmayın, margarin ve tereyağı gibi yağların kolesterole etkisi yüksek olduğu için kan basıncını arttırır. Sakın bulaşmayın.
  • Karbonhidratlarınızı genellikle bir piramit biçimde almaya bakın. Yani, sabahtan akşama doğru bu oranın azalması gerekir.
  • Diyet listeleri sabah 9 veya 10 saatlerinde başlar, akşam en geç 18.00 – 18.30 saatlerinde bitecek şekilde olmalıdır.
  • Su kullanımı da tok hissetmenizde yardımcı olacaktır. Kilonuzla orantılı olacak şekilde 2 ila2.5 litre su içmelisiniz.

Kilo Vermek İçin Neler Yapılabilir?

Diyet listenizi bir uzman aracılığıyla oluşturduktan sonra günlük olarak yapabileceğiniz aktiviteler olmalıdır. Zira, sağlıklı diyet listesi spor ile desteklenmelidir. Kardiyovasküler düzeninizi oturtmanız için kalp ritim egzersizleri, düz koşu, bisiklet çevirme veya tempolu yürüyüşleri başlangıçta haftada en az 3 gün, 30 ila 50 dakika arasında yapmalısınız. Zaman ilerledikçe gün sayısını arttırın ve vücudunuzu kilo verme aşamasına iyice ısındırın. Eğer imkanınız varsa spor salonlarına gidebilirsiniz. Spor salonlarında daha detaylı programlara sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda her bir kas grubunuzu çalıştırmak da tıpkı kardiyo etkisi gibi kalori açığı oluşturmanıza katkı sağlar. Ağırlık kaldırmak, düz egzersizlere göre daha iyi kalori yaktırır. Yapabiliyorsanız spordan 3 – 4 saat önce kardiyo yapın. Ancak ağırlık egzersizlerinize geçecekseniz 1 saat öncesinden yemek yemelisiniz. Buna göre kendinizi planlayın ve diyet listenizde günlük yaşamınızı yansıtın.

Diyet listesi ile kilo verme noktasında reflü sorunlarınız yoksa baharatları öğünlerinize ilave ederseniz metabolizmayı arttırsınız. Yine reflünüz yoksa, sabahları üzüm sirkesini su ile seyrelterek 1 bardak içebilirsiniz. Akşamları yatmadan 1 – 2 saat öncesinde yoğurt yemeniz (yağsız) vücuttaki laktik asidi salacağı için uyku gelmesini sağlayacak ve vücudunuzu dinlenmeye çekecektir.

Kilo verirken uykunuzu mutlaka melatonin hormonunu hissettiğiniz an uyumalısınız. Günde en az 7 saat uyku gerekir. Uyurken de belli bir miktarda kalori yakılmaktadır fakat bu sözümüze çok güvenip 10 12 saat civarı uyursanız kilo almaya meyilli hâle gelirsiniz. Bu kilo verme sürecinde oldukça sakıncalı olabilir. 7 ila 9 saat uyku idealdir. Sabah uyandığınızda aç karnına 1 bardak su içtiğinizde detoks etkisi yapacaktır ve vücudunuzda gece birikmiş posayı atmaya yardımcı olacaktır.

Diyet listesi ile kilo verme aşamasında uzmanların önerisi, günlük kalori açığınızın minimum 500 maksimum 700 kalori olmasıdır. Bunun eksiği size kiloyu daha geç verdirir, fazlası ise organlarınızda hasar bırakır. Geç oluyor diye üzülmenizin yersiz olduğunu da vurgulamakta fayda var. Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git