Kışın Artan Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kışın Artan Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Cilt kuruluğu birçok insanın yakındığı problemlerin başında gelir. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte artış gösteren cilt kuruluğu, havada bulunan nem oranının azalmasından kaynaklanır. Kışın daha fazla görülen bu cilt sorunu yüz, el, kol ve bacaklar, hatta ellerin tamamını etkilemektedir. Gelin birlikte cilt kuruluğuna nelerin neden olabileceğine ve çözüm yollarına göz atalım;

Ellerin Sık Yıkanması Cildi Kurutuyor

Kışın alınan duş cildin kurumasına daha fazla etki eder. Bunun yanı sıra el ve kolların çok fazla suyla teması da, kuruluk problemine  neden olmaktadır. Bu nedenle kış mevsiminde haftada 2 ya da 3 kez duş almak yeterli olacaktır. Ayrıca alınan duşun ardından, mutlaka bir nemlendirici kullanmak gerekir.

Isıtma Sistemlerinin Cilt Kurumasına Etkisi Büyük

Kış mevsimi geldiğinde, evlerde ısıtma sistemleri devreye girer. Bu sistemler odada bulunan havanın da kurumasına neden olmaktadır. Otomatik olarak cilt kuruluğu problemine de etki etmektedir. Bu nedenle evinizde ısıtma sistemi bulunan odalarda, havaya nem kazandıracak ufak su kaynakları bulundurabilirsiniz. Örneğin soba ısıtmalı bir evde yaşıyorsanız, sobanın üzerine su bulundurarak odanın nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuk Havayla Doğrudan Temas Etmeyin

Soğuk hava bilinen bir cilt kuruluğu sebebidir. Özellikle eller ve yüzün maruz kaldığı soğuk hava dalgası, cildin kurumasına sebep olmaktadır. Bu nedenle evden çıkacağınız zaman, cildinize koruyucu bir krem sürebilir ve düzenli şekilde el kreminizi tazeleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git