Kış Mevsiminde Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Mevsiminde Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış mevsimi; gribal enfeksiyonların, nezlenin salgınlaşmaya başladığı bir mevsim olmasıyla bilinir. Griple ilaçlar, bitkisel çaylar gibi çeşitli yollarla savaşmak mümkündür, ancak mevzu hamilelik olduğunda bu çareler bebeğin ve annenin sağlığı açısından sınırlandırılmak durumundadır. Bu sınırlı uygulamalar kimi zaman griple savaşta yetersiz gelebilmektedir. Bundan dolayı önlem alıcı uygulamalar yaparak gribe yakalanmamaya çalışmak en doğru adım olacaktır.

Hamilelikte grip ya da soğuk algınlığını önleyen uygulamalar şunlardır:

Giyim-Kuşam

Sentetik ya da naylon içerikli giyimlerden uzak durulmalıdır. Bu tip giyimler genelde enfeksiyona zemin hazırlamaktadır. 0 pamuk ya da yünlü giysiler hamilelik sürecinde tercih edilmelidir. Soğuktan korunmak adına sıkı giyinmek şarttır.

Beslenme

C vitamini kış mevsiminin vazgeçilmezidir. Bu yüzden C vitamini zengini gıdalar bu mevsimde türemeye başlamaktadır. Doğanın sunduğu bu imkândan yararlanmak ve C vitamini zengini gıdaları bolca tüketmek hamilelerin boynunun borcudur. Turunçgiller ( portakal, mandalina, greyfurt vs…), yeşil sebzeler, nar bu mevsimlerde en ideal C vitamini kaynaklarıdır. C vitamini vücutta depolanmadığı için her gün gerekli ölçüde alınmalıdır.

Hamilelik sürecinde hastalıklardan korunmada hayvansal gıdalardan da yararlanmak esastır. Ancak aşırı karbonhidratlı ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Sosyal İlişkiler

Hamilelikte sosyal ilişkiler de sınırlandırılmalı, bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerle bir süreliğine araya mesafe konulmalıdır.

Psikolojik Durum

Kış mevsimi güneşin az görülmesinden dolayı doğrudan psikolojiye olumsuz etkide bulunmaktadır. Ruh halinin çok önem taşıdığı hamilelik sürecinde bu durumu en hafif şekilde atlatmanın en güzel yolu meditasyon uygulamaları yapmaktır. Fiziksel ve ruhsal çöküntülere karşı iyi gelen şeyler yapmak bağışıklığı arttıracaktır.

Ev İçi Durumları

Evi günde 2 saat havalandırmak çok önemlidir. Böylelikle toz, duman, rutubetli hava temizlenmiş olur. Hamilelik süresi boyunca iç ortamda sigara içmemek kural haline getirilmelidir. Alerjenlere maruz kalınmaması açısından evi temiz tutmak ve tozlardan arındırmak da çok önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git