Keten Kumaş Nedir?

Keten Kumaş Nedir?

Keten kumaş, çoğunlukla olarak ev eşyaları uygulamaları için kullanılan keten bazlı bir tekstildir. Keten pamuğa benzerken, pamuk tohumlarının etrafında yetişen bolllar yerine keten bitkisinin saplarından elde edilen liflerden yapılır.

Ketenden yapılmış giysiler sıcak ve nemli iklimlerde arzu edilir.

Bununla birlikte, üretim keten, pamuk yapmaktan çok daha fazla zaman ve kaynak yoğundur, bu da pamuk cininin icadı ile başlayan bu kumaşın popülaritesinde sürekli bir azalmaya yol açmıştır. Bununla birlikte, ketenlerin benzersiz arzu edilen özellikleri, bu tekstilin küresel üretiminin tamamen durmasını engellemiş ve Çin gibi bazı ülkeler makul miktarda keten yapmaya devam ediyor.

Keten Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Yaygın olarak çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler, bulaşık havluları, banyo havluları, duvar kâğıdı, döşeme, etekler, gömlekler, takım elbiseler, elbiseler, bagajlar, iplik, önlükler, çantalar, peçeteler, masa örtüleri, bebek bezlerinde kullanılır.

Zengin geçmişine rağmen, bu kumaşı yapmak için kullanılan zahmetli ve zaman yoğun süreçler nedeniyle keten artık vogue’da değil. İronik bir şekilde, üretim zorlukları başlangıçta binlerce yıl önce keten üretimini devre dışı bıraktı; Bugün hat üreticilerinin karşılaştığı zorluklar antik çağlardan oldukça farklı olsa da bu kumaş titiz ve üretimi pahalı olmaya devam ediyor.

Keten kumaş için kurucu malzeme keten bitkilerinin saplarında bulunan selüloz elyafıdır. Benzer birçok bitkinin sapları gibi, keten sapları da odunsu, sazlık bir iç bölüm ve lifli, telli bir dış bölümden oluşur.

Keten üretimine hazırlanmak için, bu elyafın üreticileri keten liflerini keten saplarının odunsu iç kısmından ayırarak başlar. Keten lifleri ipliğe dönüşmeden önce, bu kimyasallar yıkanır, ancak artık toksik maddeler kimyasal olarak ayrılmış keten lifi üzerinde kalabilir.

Dikim

Keten bitkileri ısıya tolerans göstermediği için, mahsul ölümünü önlemek için yılın daha serin kısmına ekilmelidir.

Büyüme

Bu günlerde, keten tohumları genellikle makinelerle ekilir. Keten bitkileri yabancı otların akınını etkili bir şekilde önlemediği için, keten bitkilerinde verim azalmasını önlemek için genellikle herbisitler ve çapalama kullanılır.

Hasat

Keten sapları sarı ve tohumları kahverengi olduğunda, bu bitkiler hasat etmeye hazırdır. Ketenleri elle hasat etmek mümkün olsa da makineler genellikle bu işlem için kullanılır.

Fiber Ayırma

Keten sapları hasat edildikten sonra, yaprakları ve tohumları temizleyen bir makine aracılığıyla işlenir.  Bu işleme retting denir ve ustalıkla gerçekleştirilmediği sürece tekstil üretimi için kullanılan hassas keten lifleri zarar verebilir.

İplik

Keten ipliğinin dönmesi eskiden ayakla çalışan bir keten tekerleği ile gerçekleştirilirdi, ancak bugünlerde keten üreticileri bu işlem için endüstriyel makineler kullanıyor. Keten liflerini döndürmek için, bu kısa, taranmış lifler spreader adı verilen cihazlarla bağlanır ve ortaya çıkan teller, rovings olarak adlandırılır, daha sonra döndürülmeye hazırdır.

Son olarak, bobinlerin üzerine makaralar keten üreticileri bitmiş ipliği kurutur.  İplik daha sonra boyanmaya, muameleye ve giyim, ev eşyaları veya diğer tekstil ürünlerine dönüştürülmeye hazırdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git