Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepek, saç derisinin hasar görmesi, güçsüz kalması ve bunun sonucunda ölü dokunun saçlarda tutunması ile meydana gelen bir sorundur. Çevrede kepekli saçlara sahip kişinin saçlarına gereken özeni göstermediği, kirli bir saç olduğu izlenimi yarattığından, kepekli saçlardan kurtulmak bir kat daha önem kazanmaktadır. Saç derisinin güçsüz kalması ve dış etkenlere karşı yapılan saç bakımının yetersiz kalması, kepek oluşmasının başlıca nedenlerindendir.

Yetersiz beslenme, stres, yaz aylarında aşırı sıcaklar, saç derisinin pH seviyesinin yetersiz oluşu ve mantar enfeksiyonu gibi etkenler de kepek için diğer nedenlerdir.

Kepek sorunu olanlarda, kalıcı çözümler bulmak açısından kepekten kurtulmanın yolları gibi bir arayışa girmek de gayet normal bir ihtiyaç haline gelmektedir.

Saç ve cilt bakımı için önde gelen bitkisel yağlar ve saç maskeleri ile kepekten kalıcı olarak kurtulmak mümkün.

Kepek İçin Maskeler

Yoğurt, Bal ve Limon Maskesi 

Limondaki asidik yapı, saç derisinin pH dengesi için pozitif bir etki yaratır. Kepek önleyici en önemli yöntem, saç derisinin sağlıklı bir forma kavuşmasıdır. Yoğurt ve bal ise saçın nemli bir yapıya kavuşmasını sağlar. Haftada iki defa bu saç maskesi uygulandığında, kepeklere kalıcı çözüm sağlanmış olur.

Muz, Limon ve Zeytinyağı Maskesi

Kuru saçlar ve kepekli saçlar için sağlıklı bir çözümdür. Macun kıvamında uygulanan karışım, kepekten kurtulmanın yolları içinde en iddialı yöntemdir. Her malzemeden bir yemek kaşığı ilave edilir. Maskede 2 adet muz kullanılır.

Yoğurt ve Yumurta Maskesi

Kepek önleyici etkisi olan bu saç maskesinde kullanılacak yumurtanın, kuru saçlar için yumurta sarısı, yağlı saçlar için ise yumurta akı kullanılmalıdır. Besleyici ve nemlendirici, kepek önleyici maskedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git