Karabaş Otu Yağının Faydaları

Karabaş Otu Yağının Faydaları

Latince adı Lavandula stoechas olan karabaş otu, Akdeniz bölgesinde çokça yetişen 30 ile 100 cm arasında uzayan bir bitkidir. Uzun yaprakları ve grimsi renkte tüyleri olan karabaş otunun sapları ise 10 ile 30 cm arasındadır. Bu sapların üzerinde ise pembe ve mor renklerde çiçekler vardır. Karabaş otu, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklerin, açar.

Karabaş otuna ülkemizde gargan ve yalancı lavanta çiçeği adları da verilmiştir. Çiçek, yaprak ve dalları şifalı olan karabaş otu, modern tıpta ise ilaç hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Karabaş otunun Osmanlı Devleti zamanında kolera ve sıtma hastalığının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Karabaş otu farklı şekillerde kullanıldığında pek çok faydası bulunmaktadır. Hem çay olarak içilebilen, hem reçeli olan hem de aromatik yağı çıkarılabilen bir ottur. Masaj ve inhalasyon yoluyla uygulanabilen sıcak suya ya da şekere birkaç damla damlatılarak kullanılan karabaş otu yağının faydaları da oldukça fazladır. Yaraları iyileştirici özelliği olan karabaş otu yağı antibakteriyel özelliği ile cilt hastalıklarında da kullanılmaktadır. Nefes açıcı ve kan dolaşımını düzenleyici gibi önemli etkilere de sahiptir. Cildi nemlendiren, kaşıntıları gideren ve sedef hastalığını tedavi eden yardımcı bir etken maddedir diyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git