Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık, yetersiz beslenmeye, anemiye bağlı olarak gelişen ve günümüzde sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Kansızlık belirtileri nelerdir sorusunun cevabı adet görme, kanser, ülser, yaralanmalar,  kan kaybı, kanamalı hastalıklar olarak sayılabilir.

Örneğin günlük işlerinizi yaparken kısa sürede yoruluyorsanız, sıklıkla halsiz hissediyorsanız, spor yaparken,  merdiven çıkarken ya da yavaş yürürken bile kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşıyorsanız kansız kalmış olabilirsiniz. Yine kansızlığın en büyük belirtilerinden bir diğeri de nefes darlığı, unutkanlık, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, baş dönmesi, solgunluk, dudaklarda ki morarmalar, bacak krampları, uykusuzluk olarak sayılabilir.

Demir Eksikliği Ve B 12 Eksikliğine Bağlı Kansızlık

Kan değerlerinizi ölçtürmeden Demir ve B 12 değerlerin minimalize olduğunu anlamanız mümkün olmaz. Bu nedenle ilk paragrafta saydığımız belirtileri hissettiğinizde kan değerlerinizi ölçtürmeniz gerekir. Yine tırnaklarda incelme – eğrilme, ağız acılığı, el -ayaklarda karıncalanma, uyuşukluk, bunama, halüsinasyon, paranoya gibi psikomatik sorunlar yaşıyorsanız,  B12 ve Demir eksikliği çekiyor olabilirsiniz. Kurşun zehirlenmeleri de kansızlık belirtileri gösterebilir.

İlaveten;  kaza geçirmek,  ülser – gastrit, hemoroid, kanlı dışkı, kanamalı hastalıklar kansızlığın ana sebeplerindendir.

Kansızlık Tedavisi

Kansızlık,  mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur.  Çocuklarda kansızlıkta varsa; büyüme durur, fiziksel aktivite düşer, algı kapanabilir, dikkat dağınıklığının yanı sıra yorgunluk meydana gelir. Bebeklerde kansızlık; kanamaya, çölyak, parazitlere nedeniyle yaşanabilir. Kansızlık tedavisinde hekim; kan hapları, kan iğnesi  yanı sıra üzüm, pekmez, ciğer gibi gıdalar önerecektir. Sizleri kansızlık belirtileri nelerdir konusunda aydınlatmaya çalıştık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git