Kanser Düşmanı Besinler

Kanser Düşmanı Besinler

Çağın yaygın hastalığı haline dönüşen kansere karşı beslenme şekline dikkat etmek gerekmektedir. Bazı besinlerin içerisinde bulunan değerler onları kanserle mücadelede etkili hale getirmektedir. Bunlar içerisinde ilk sırada elma gelmektedir. Elmanın içerisinde bol miktarda bulunan kuarsetin kanser tedavisinde etkilidir. Bunun için kabukları ile birlikte günde iki tane elma yenilmesi önerilmektedir.

Yapılan son çalışmalara göre kara üzümün kanser önleyici rolü bulunmaktadır. Aynı zamanda kalp damar sağlığını da koruyan bu üzümün kabuğu ve çekirdeğiyle birlikte yenilmesi gerekmektedir. Benzer etki böğürtlen için de geçerlidir. Böğürtlenin içerisinde bulunan eliagic asit isimli madde kanserli hücrelerin ölmesine yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak meyvenin yaprak kısımlarının çay şeklinde tüketilmesi de işe yaramaktadır.

Kansere Karşı Etkili Sebzeler

Kanser düşmanı sebzeler arasında turp önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan antioksidan, lif, glukosinolat gibi değerler bu sebzeyi özellikle kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu hale getirmektedir. Vitamin, folik asit, karoten, lutein gibi fonksiyonel bileşenlere sahip olan ıspanak da kansere karşı güçlü bir silah olarak bilinir. Araştırmalara göre özellikle ağız, mide ve özefagus kanserlerine karşı koruduğu belirtilmektedir. Kansere karşı önlem almak ya da hastalığın ilerleyişini olumlu yönde değiştirmek isteyen kişilerin bunların yanı sıra siyah havuç, domates, kırmızı biber, brokoli, lahana gibi sebzeler tüketmeleri önerilmektedir.

Kansere Faydalı Meyveler Nelerdir?

Kanserden koruyan meyveler içerisinde kayısı, ananas, nar, yaban mersini, kiraz, karpuz, incir, şeftali gibi meyveler yer almaktadır. Bunlar içerisinde ananasta bromelain adı verilen madde bulunmakta ve bu madde tümör gelişimini doğrudan durdurmaktadır. Özellikle cilt, akciğer, yumurtalık ve bağırsak kanserlerine karşı tümörlü hücrelerin büyüyüp gelişmesine engel olmaktadır. İncirde ise bol miktarda demir, potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Bu meyve kansere karşı koruyucu olmasının yanı sıra sindirim sistemine de yardımcı olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git