Kalsiyum Deposu Susam Sütü

Kalsiyum Deposu Susam Sütü

Yağ oranı yüksek ve enerji değeri kıymetli bir besin olan susam, protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum, mineraller ve B vitaminleri açısından zengin bir bitkidir.  Ülkemizde de çokça yetişen susam vücuda enerji verir. Solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirdiği bilinen susam, göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Kısacası susam zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Çiğ susam sütü ise tıpkı badem sütü gibi inek sütü yerine tüketilebilecek sağlıklı bir alternatiftir. Günde bir bardak susam sütü, günlük kalsiyum ihtiyacımızın tümünü karşılar.

Malzemeler

  • 4 çorba kaşığı çiğ susam
  • 1 büyük bardak içme suyu (400 ml)
  • Dileğe göre mevsim meyveleri

Hazırlanışı: Susamların kavrulmamış yani çiğ olması çok önemlidir. Çünkü kavrulmuş susamda yüksek ısıyla birlikte protein yüzde 50 oranında, vitaminler ise yüzde 85 oranında kaybolmaktadır. Yani susam yüksek besin değerlerini kavrulma ile birlikte kaybeder.

1. Çiğ susamlar içme suyu ile yıkanıp, bol içme suyunda yaklaşık olarak 8 saat bekletilir.
2. Suda bekletme süresi bitince de susamlar süzülerek blender’a konur.
3. Arzuya göre mevsim meyvelerinden çilek ya da muz eklenir.
4. 400 ml içme suyu yavaşça eklenerek yaklaşık 3 dakika boyunca hızlıca karıştırılır. Susam sütünüz hazır bile…

Her gün taze susam sütü için uğraşmak yerine birkaç günlük süt hazırlamak isteyebilirsiniz ve hazırlanan susam sütünü ağzı kapalı şekilde en fazla 2 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.  Bu gibi durumlarda her gün içmeden önce şişeyi çalkalayarak tüketilmesi öneriyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git